Sosyal Medyanın Gücü

Sosyal medyanın gücü gün geçtikçe daha da artmaktadır. Beslenme ve su gibi önemli yaşam gereksinimlerimizin yanında neredeyse sosyal medya hayatımızda gerekli hale gelmektedir. Gencinden yaşlısına hemen herkesin var olduğu bu mecrada, bazen faydalı bazen faydasız birçok bilgiye ulaşmak çok kolaydır. Faydalı bilgilere rahatlıkla ulaşabilmek de sosyal medyanın şu anki tercih ediliş nedenleri arasındadır.

Sosyal medyayı bağımlılık haline getirmemekte fayda vardır. Aksi takdirde karşılaştığımız bazı insanlar gibi ‘sosyal medyada paylaşım yapabilmek için an kollamak’ yaşam kalitenizi büyük oranda düşürecektir. Yaşadığınız o güzel anı, fotoğraf çekmeye çalışmakla geçirmeniz, andan keyif almanızı büyük oranda engelleyecek ve size hatrı sayılır zaman kaybı sağlayacaktır. Bu nedenle bağımlı olmadan, faydalanacağınız durumlar için tercih etmeniz size güzel katkılar sağlayacaktır.

Sosyal Medya Bizlere Ne Yönden Fayda Sağlamaktadır?

Sosyal medya bizlere ne yönden fayda sağlamaktadır? Sorusunun yanıtı maddeler ile açıklanabilir. Bu yazı, ailelerin sosyal medyayı sakıncalı bulma düşüncelerinde az da olsa rahatlatıcı olabilir. Sosyal medya, içerisinde bulundurduğu faydalı sayfalar ile sizleri birçok konuda aydınlatabilir. Bu sayfalar şu yönde olabilir;

  • Günlük yaşamımızı kolaylaştıracak faydalı bilgilerin paylaşıldığı sayfalar,
  • Güncel kitaplar hakkında bilgilendirici sayfalar,
  • Konserler, sanatla alakalı bienaller, sertifikalı seminerler ve benzeri birçok tarzda programların tanıtımları ve takvimleri ile alakalı sayfalar,
  • Moda ile alakalı sayfalar,
  • Edebiyatçılar ve filozoflar hakkında önemli bilgilerin paylaşıldığı sayfalar.

Gördüğünü üzere bu maddeler ve bu maddeler dışında daha birçok faydalı madde, sosyal medyanın gücü içerisinde faydalı yönlerini kanıtlar niteliktedir. Tabii bunun yanında olumsuz yanlarını da göz ardı etmemekte fayda vardır. Bilinçli kullanıldığı takdirde sosyal medya vakit kaybından çıkarak olumlu yönde hayatımızda yer alacaktır.

Başka bir açıdan bakılırsa sosyal medyanın insanları popüler yapabilme yetisi çok büyüktür. Ünlü olmayan birçok insan, sosyal medya sayesinde hayatımızda‘ünlüler’ başlığının içerisinde yerlerini almıştır. Şimdi de isterseniz bu durumun nasıl olduğundan bahsedelim.

Sosyal Medya Fenomenleri

Sosyal medya fenomenleri her geçen gün sayısını arttırmaktadır. Fenomen olmanın belli bir kanunu yoktur. Örneğin bir kişi makyaj videoları ile bir anda fenomen olurken, diğer bir kişi komik videoları ile fenomen olabilmektedir. Bazı fenomenler ise belirli bir konuda bir uğraş vermeden, fotoğraf paylaşımlarının kalitesi, gittiği mekanlar, gittiği ülkeler, giydiği kombinler ile bir anda beğenilerek fenomen haline gelebilmektedir. Bu insanlar sosyal medyanın gücü sayesinde çok kısa sürede binlerce hayran kitlesine sahip olarak artık herkes tarafından tanınan bir birey haline gelir.

İnsanların yaşamlarında büyük değişimler yaratabilen sosyal medya, aslında ne kadar büyük bir güce sahip olduğunu da böylelikle kanıtlıyor.

Sosyal Medya Üzerinden Para Kazanmak

Sosyal medya üzerinden para kazanmak, sosyal medyanın yayılmasından sonra çok daha yaygınlaşmıştır. Ticaret yapan giyim, kozmetik, aksesuar ve daha birçok konuda firmalar bazen de kişiler sosyal medyayı aracı olarak kullanarak kazanç elde etmektedirler. Ev hanımları bile açtıkları sayfalar ile el emeklerini rahatlıkla satarak geçim kaynaklarını sağlamaktadırlar. Bu yönden de sosyal medyanın katkısı büyüktür. Normalde yapabileceğiniz satışı sosyal medya sayesinde ikiye hatta üçe katlamanız çok daha kolaydır. Gördüğünüz üzere sosyal medya artık yaşamımızda vazgeçilemez bir konumdadır. Bilinçli kullanımlar ile en iyi şekilde faydalanabilmek bizlerin tercihine kalmıştır.

 

Cevap bırakın