Stalk Teriminin Anlamı ve Stolk ile Farkı

Yeni yazımızda Stalk terimiyle alakalı olarak bilinmesi gerekenlere değiniyoruz. İşte Stalk hakkında detaylar…

Stalk terimi İngilizce bir sözcük olup, kullanıcıların sosyal medya platformları üzerinden gizlice takip etmek anlamına gelmektedir. Günümüzde insanlar sosyal medya hesapları aracılığıyla kullanım sağlamakta olup, stalk işlemini uygulayan internet kullanıcıları diğer kullanıcıları gizlice takip etmektedir. Bu takipten karşıdaki kişinin haberi olmamaktadır. Peki bu durumda nasıl takip yapılmaktadır?

Stalk uygulayan kişi, başka kişinin görsellerine bakar, hikayelerine ve paylaştığı yazılara göz atar. Sosyal medya üzerinden adeta o kişiyi göz hapsine alır. Nereye gittiğini gizli olarak takip eder. Bazı kullanıcılar bu durumu engellemek için gönderilerini kendisini takip eden kişilerin dışındakilerin görmesini engeller. Yani kendisine takip isteği gönderen ve bu istek sonucunda onayladığı kullanıcılar haricindekiler kişinin paylaştıklarını göremez. Bu günümüzde yaygın olarak kullanılan bir tedbir olup, bazı uygulamalar stalk yapanlar için bu durumu aştıklarını iddia etmektedir.

En fazla kimler stalk yapıyor?

En çok stalk yapan kişilerin genelde evliliği biten veya ilişkisi biten kişiler olduğu biliniyor. Örneğin sevgilisinden ayrılmış olan bir kişi, eski sevgilisinin neler yaptığını sosyal medya üzerinden takip etmeye çalışıyor. Bunu genelde gizli yapıyorlar ve bu yüzden stalk hamlesine girmiş oluyor.

Stolk nedir?

Stolk kelimesi aslında Stalk kelimesinin okunuşudur ancak bazı yerlerde direkt olarak stolk şeklinde yazıldığı için karmaşa olabiliyor. Bu yüzden stolk ile stalk arasında bir frak olmadığını, tek frakın okunuş, yazılış açısından söz konusu olduğunu söyleyebiliriz.

Stalk yapan kişilerin yanlışlıkla beğenme v.b. ihtimali de bulunduğu için, böyle bir hadise olduğu zaman karşı tarafa bildirim gideceği de unutulmamalıdır. Bunun yanında paylaşılan hikayeye hangi kullanıcıların baktığı da listelenmektedir. Eğer karşı tarafın görülme durumu açık ise hikayesine baktığınızı görebilir. Stalk yaparken özellikle bu iki husus sizi açık edebilir.

Cevap bırakın