Stat Point Tanımı ve İşlevleri

Online oyunlarda sıklıkla ortaya çıkan Stat Point teriminin ne olduğunu bilmiyorsanız bu makalemiz tam size göre. Stat point tanımı ve işlevleri ile ilgili detaylı bilgiler veriyoruz.

Oyunlarda elde ettiğimiz tecrübe puanlarının, experiencelerin bir işe yaraması gerekir. Bu hususta stat point karşımıza çıkar. Stat point, yetenek noktası anlamına gelmektedir. Yetenek noktalarına artık sahip olan bir karakterinize yetenek dağıtabilirsiniz.

Oyunlarda genellikle özel yetenekler konuşlandırıldığını görürüz. Mesela kuvvet, sağlık gibi farklı yetenek durumları vardır. Sağlığı arttırırsanız karakteriniz ölmesi, yaralanması daha güç olacaktır. Kuvveti arttırırsanız da yine bu kez farklı bir özelliği gelişecektir. Fakat yetenek noktalarının iyi ayarlanması gerektiği unutulmamalıdır. Örneğin kuvvete ihtiyacınız olmayan, hız gereken bir durumda kuvvete yatırım yapmak mantıklı olmayacaktır. Karakterinizin yetenek puanlarını hangi özellik için kullanırsanız o özelliğiniz gelişmiş olacaktır.

Yetenek puanı verebilmek genellikle seviyeye bağlıdır. Buna oyuncular daha çok level demektedir. Seviye başına verilebilecek yetenek puanları oyundan oyuna değikenlik göstermektedir. Yetenek noktaları örneğin bazı oyunlarda level başına üç yetenek puanı şeklinde karşımıza çıkar. Oyuncu bu üç puanı nasıl dağıtacağını stratejisine göre seçmelidir.

Stat point terimleri arasında şunlar sıkça karşınıza çıkabilir:

Mp: Büyü ile ilgili yetenek noktalarıdır.

Hp: Sağlık yükseltmeye yarayan yetenek noktalarıdır.

Str: Güç, taşıma kapasitesi, kuvvet gibi özelliklerinizi arttıran yetenek noktalarıdır.

Def: Defans kapasitenizi arttıran, savunma yetinizi güçlendiren yetenek noktasıdır.

Sr: Hız arttırmaya yarayan yetenek noktalarıdır.

Cevap bırakın