Sürücüsüz Otobüsler 2022 Yılına Doğru Resmen Kullanılıyor Olacak

Sürücüsüz araç teknolojisi hususunda önemli gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Bazı ülkeler, sürücüsüz otobüsleri önümüzdeki yıllarda resmen aktif hale getirecek.

Bildiğiniz gibi sürücüsüz otomobil teknolojisi sürekli gelişim içerisinde. Fakat bu teknoloji artık otomobiller ile sınırlı olmaktan çıkıyor. Daha büyük araçlar için de yine sürücüsüz teknoloji düşünülüyor ve hatta yakın gelecekte insanların kullanacağı halk otobüsleri dahi sürücüsüz olacak. Buna dair ilk resmi bilgi Singapur’dan geldi.

Yoğun nüfuslu ülkelerden biri olan Singapur, sürücüsüz otomobillerin ülkenin toprak kısıtlamalarına ve insan gücü sıkıntılarına karşı çözüm olacağını düşünüyor. Bu yüzden bu teknoloji destekleyen Singapur, bununla da kalmayarak yakın zamanda sürücüsüz halk otobüsleri dahi sunacak. Bunun için yoğun çalışmalar sergileniyor ve belirtilene göre sürücüsüz otobüsler 2022 yılına kadar üretilip test aşamasına sunulacak.

Singapur nüfus olarak hızla yükselen bir ülke ve bu tarz çalışmaların ülke içinde çok fazla olmasının ilerleyen süreçte iş sıkıntılarının meydana getirebileceğinin sinyallerini veriyor. Nihayetinde sürücüsüz otobüslerin piyasaya sürülmesi ile birlikte otobüs şoförleri işsiz kalabilir. Bakalım önümüzdeki süreçte daha ne gibi gelişmeler yaşanacak?

Cevap bırakın