Svchost.exe Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bu içeriğimizde Svchost.exe ile ilgili olarak bilinmesi gereken unsurlara değinmekteyiz. İşte svchost.exe hakkında ayrıntılar…

Aslında svchost.exe ‘yi pek çok kişi bilgisayarında gezinirken görür ancak anlamını bilmemektedir. Peki svchost.exe nedir ve zararları var mıdır? Bu gibi sorular Windows kullanıcılarının merak ettiği unsurlardan olup, aslında Windows işletim sistemli bilgisayarınızda birden fazla host.exe uzantısına sahip olan program bulunmakta olup, svchost.exe dosyası bunlardan yalnızca bir tanesidir.

Svchost, Windows işletim sisteminin içerisinde birden fazla hizmetin içe içe çalışmasına imkan tanımakta olan bileşen olup, scvhost.exe (Servis sunucu ya da Svchost) dosyasını Görev Yöneticisi kullanarak sonlandırmak istediğiniz zaman bunu başaramazsınız çünkü Windows’a ait pek çok uygulamayı görev yöneticisinde kapatmanız mümkün değildir. Eğer bu mümkün hale gelirse Windows düzgün çalışamaz.

Svchost.exe nedir?

Microsoft, svchost.exe’yi “Dinamik Bağlantı Kütüphaneleri kaynaklı Çalışan Bir Genel Ana Bilgisayar İşlemidir.” Şeklinde tanımlamaktadır.  Svchost.exe dosyası, Windows bilgisayarda birden fazla görevi olan bir dosyadır. Bilgisayarda DLL dosyalarını yüklemekte olup, DLL dosyaları da birden fazla kodu içerisinde barındırmakta olan sistemler olarak bilinmektedir.  Svchost.exe dosyası bazen bilgisayara virüs de indirebilmektedir. Bu gibi durumlara karşı olarak sıklıkla virüs taraması yapmak gerekir.

Svchost.exe silinmeli mi?

Windows işletim sistemine ait olan dosyaları sildiğiniz zaman işletim sisteminin çalışmasında sorunlar meydana gelir. Bu durum svchost.exe dosyası için de geçerlidir. Zaten svchost dosyasını silmeye çalıştığınız zaman Windows size izin vermeyecektir. Ancak bir yolunu bulup svchost.exe dosyasını silebilirseniz bilgisayarınız çökmüş olacaktır. Böyle bir durum söz konusu olduğunda bilgisayarınızı yeniden başlatıp , düzelmediyse format atarak sorunu çözmeniz mümkündür.

Cevap bırakın