Tarihin En Dikkat Çeken Siber Saldırıları

Bu içeriğimizde tarihin en fazla duyulan siber saldırılarına dair bilgilere yer vermekteyiz. İşte tarihin en çok dikkat çeken siber saldırıları…

Tarihte özellikle bazı siber saldırılar epey fazla ses getirmiştir. Biz de bu yazımızda en öne çıkan siber saldırıların hangileri olduğuna sizler için değindik.

Playstation Ağı Siber Saldırısı

Popüler konsollardan PlayStation için gerçekleştirilen 2011 yılındaki hack saldırısı büyük bir güvenlik açığını beraberinde getirdi ve PS 3’ün tüm verileri ortaya çıktı. Böylece 100 milyondan fazla insanın verileri alınmıştı ve şirket olayın ardından açıklama yaparak özür dilemişti.

Elektrik Şebekesi Siber Saldırısı

2015 yılında Ukrayna halkının uzun saatler elektriksiz kalmasına sebep olan bir saldırı gerçekleştirilmişti. BlackEnergy virüsü kullanılarak yapılan siber saldırıdan 225.000 insan olumsuz olarak etkilendi ve en büyük siber saldırılardan biri olarak tarihe geçti.

Nasa Siber Saldırısı

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’ne 1999 yılında 15 yaşındaki bir genç tarafından hackleme girişiminde bulunuldu. Genç henüz o yaşta bunu başardı ve 1.7 milyon NASA verisini eline geçirdi. Yaşı nedeniyle altı ay ev hapsine çarptırıldı. Aynı genç kredi kartı numaralarının ele geçirildiği bir olay ile de gündeme gelmiş ve suçsuz olduğunu söyleyerek 2008 yılında intihar etmişti.

Yahoo Siber Saldırısı

Yahoo’nun en büyük yarayı almasına neden olan bu siber saldırı 2014 yılında gerçekleştirildi. Hackerlar 500 milyondan fazla veriyi sızdırdı. Şirket çıkan haberlerin ardından bir açıklama yapmak zorunda kaldı ve açıklamasında temel bilgiler ve şifrenin ele geçirildiğini duyurdu.

Cevap bırakın