Tarım Robotlarının Faydaları

Yeni yazımızda tarım robotlarının öne çıkan faydalarına değiniyoruz. İşte tarımsal alanda teknolojiyle ilgili olarak bilinmesi gerekenler…

Tarımsal kategoride kullanılması için pek çok farklı robot türü geliştirilmiş olup, bunlara yer robotları, hava robotları ve bazı özel robotlar örnek gösterilebilir. Uluslararası İnsansız Araç Sistemleri Derneği  tarafından 2013 yılında İHA’lar yani insansız hava araçlarının sivil kullanımının ABD ekonomisi üzerindeki etkilerine yönelik ekonomik rapor yayınlanmıştır ve bu rapor kamu güvenliği ve hassas tarımı vurgular. İHA’ların hassas tarımdaki ilk uygulamalarından biri tarımsal işletmelerdeki su stresini ölçmek için kullanılmasıdır. Günümüzde ise İHA’ların termal ve hiperspektral kameraların yanı sıra floresan sensörlerle de donatıldığı bilinmektedir.

Hassas tarımda hava aralarından yararlanılabilmekte ve hava araçlarının kullanımı özellikle verimi tahmin etmek, gübre miktarını doğru şekilde hesaplamak, patojeni tespit etmek konusunda önem arz etmektedir. Örneğin RGB görüntüleri aracılığıyla bir buğday sömürüsünün biyokütlesine ilişkin tahminde bulunabilmek için kümeleme tekniklerinden yararlanılmıştır.

 İHA’lar, tarımsal işletmelerde hastalıkların önlenmesi maksadıyla pratik bir araç olarak kabul edilmektedir. Multispektral kameralarla donatılarak da kullanılabilmektedir. Bitkilerdeki hastalıklarını izlerini takip edebilmek için sınıflandırma algoritmalarından yararlanılabilmektedir. İHA’ların yerel gübre ve pestisit püskürtmesiyle ilgili bazı araştırmalarda kullanıldığı da bilinmektedir. Hiperspektral ve termal kameralarla donatılmış İHA’ların tarımsal işletmelerin performansını daha iyi bir seviyeye getirmek için pratik bir sistem olduğu bilinmektedir.

Tarımsal alanda geleneksel yer robotlarının da kullanıldığı bilinmekte olup bunlar tırtıl ve tekerlekli hareketin kısıtlamalarıyla ilgili sınırlamalara sahiptir. Havva robotlarının kullanımı her görevde mümkün olmayabilir. Tarımsal alanda Rosphere, küre robotlar gibi yardımcılardan yararlanılabilmektedir. Ropshere, hassas tarımda toprak sıcaklığını ve verimini ölçmek için kullanılabilir. Küre robotlar keşif ve gözetleme gibi uygulama ve senaryolarda kullanılabilmektedir.

Bazen tek bir robot karmaşık görevleri gerçekleştiremez ve görevlerin geniş alanda yapılması gerektiğinde tek robot yerine robot ekipleri kullanılarak avantajlardan yararlanılabilir. Bazen düşük maliyetli küçük bir İHA ekibinin çok daha iyi donanımlı tek bir İHA ile aynı sonuçları hatta daha iyi sonuçlar elde edebildiği unutulmamalıdır.

Cevap bırakın