Teknoloji Dünyasına Büyük Katkıları Olan Kadınlar

Bu yazımızda teknoloji dünyasına büyük katkı sağlayan kadınlar ile ilgili olarak kısa bilgiler vereceğiz. İşte detaylar…

Teknoloji tarihinde bugün kullanmış olduğumuz pek çok teknolojide kadınların büyük payı bulunuyor. Bu yazımızda teknoloji dünyasına katkıları olan 3 kadına ve hangi alanda katkı sağladıklarına değiniyoruz.

Hedy Lamarr

Wi-Fi’nin mucudu olarak bilinen Avustralyalı oyuncu Hedy,  Wi-Fi, CDMA ve Bluetooth teknolojilerinin geliştirilmesine büyük katkı sağladı. İşin asıl ilginç olan kısmı ise Hedy’nin herhangi bir teknoloji eğitimi almamış olması. Yani tamamen kendi ilgisi ve kendisini zaman içerisinde geliştirmesi sonucu bunları başarmıştır. Bu nedenle teknoloji dünyasında oldukça değerli isimler arasındadır.

Ada Lovelace

Ada Lovelace, küçük yaşlardan itibaren matematik alanına yoğun bir ilgi duydu ve bu alandaki başarıları ile dikkat çekti. Dünyanın ilk bilgisayar programcısı olan Ada Lovelace, aynı zamanda karmaşık bir cihaz olan Analytical Engine’ın da mucidi olarak bilinmektedir. Dünyanın ilk bilgisayar programcısı unvanını elinde bulunduran Lovelace, günümüzde kullandığımız bilgisayarların temellerinin atılması konusunda büyük çalışmalar yapmıştır.

Katherine Johnson

Johnson, özellikle matematik alanında son derece başarılı bir kadın olup NASA’nın ilk uzay uçuşları sırasında göre aldı. Aynı zamanda karmaşık manuel hesaplamalardaki başarısı ile gelecekteki uzay görevlerinde kritik bir role sahiptir. Amerika’nın en yüksek sivil onur ödülü olan Başkanlık Özgürlük Madalyası’na layık görülmüştür.

Teknoloji dünyasındaki atılımlar günümüzde devam etmekte olup kadınların özellikle son yüzyıllarda daha özgür hale gelmesi sayesinde pek çok kilit görevde daha yer alıp teknoloji dünyasını daha da ileriye taşıyacağı ortada.

Cevap bırakın