Telefonu Hack Saldırılarına Karşı Koruma Yöntemi

Yeni içeriğimizde akıllı telefonu nasıl hack saldırılarına karşı koruyabileceğiniz hususuna değiniyoruz. İşte detaylar…

Akıllı telefonlar epey yaygın olarak kullanılmakta ve internete erişimi bulunan cihazlar olduğundan siber tehdit riskinin fazla olduğu cihazlar olduğunu söylemek mümkün. Sürekli yanımızda olan bu cihazları doğru kullanmak son derece önemli.

Telefon ve içerisindeki bilgileri hacker saldırılarından koruyabilmek için dikkat edilmesi gereken önemli unsurlar bulunuyor. Yazımızda bu unsurları maddeler halinde sizlerle paylaşacağız.

Daha zor bir kilit ekranı

Akıllı telefonunuzun başkaları tarafından ele geçirilmesi ihtimaline karşın telefonunuzun kilit ekranında parmak izi okuyucusu kullanmaya çalışın. Eğer eski bir telefona sahipseniz de 4 haneli standart şifreler kullanmak yerine hem harf hem rakam hem de noktalama işaretlerinin bulunduğu daha zor şifreler tercih edin. Şifre olabildiğince karmaşık olmalı  ve oluşturduğunuz şifreyi farklı bir elektronik cihaza kaydetmenin de riskli olduğunu bilmelisiniz. Bu yüzden ya şifreyi aklınızda tutmalı yada fiziki olarak güvenli bir yere not almalısınız.

Birden fazla şifre kullanın

Günümüzde telefonumuzu etkin kullanabilmek için mail, banka uygulaması ve sosyal medya uygulamalarının tümünde hesaplarımızın ve şifrelerimizin olması gerekiyor. Her platformda aynı şifreyi kullanmak ise şifre ne kadar zor olursa olsun hackerlara davetiye çıkarmak anlamına geliyor. Bu nedenle kullandığınız plaftormlarda olabldiğince farklı şifrelere yer vermeye çalışın. Böylece bir hesabınızın şifresi kırılmış olsa bile diğer hesaplarınız güvende olacaktır.

Önbellek temizliği

Akıllı telefonunuzda yer alan site verilerini ve diğer verileri zaman zaman silin. Bunun için güveniir uygulamalar da kullanabilirsiniz. Tarayıcınıza erişim sağlayan kişiler daha önce ön belleği temizlememişseniz ziyaret etmiş olduğunuz internet sitelerinde yaptığınız işlemler hakkında bilgi sahibi olabilir.

Wi-Fi ağlarına dikkat

Akıllı telefonunuzla Wi-Fi ağlarına, özellikle de korumasız ağlara bağlanmamaya dikkat edin. Bunu yaptığınızda pek çok sorun yaşayabilirsiniz. Dışarıdayken olabildiğince kendi mobil verinizi kullanın. Böylece daha fazla güvende olacaksınız.

Güvenilir bir antivirüs yazılımı

Her akıllı telefonda mutlaka güvenilir ve sisteminizi çok yormayacak iyi bir antivirüs programı kullanmaya gayret ediniz. Bu husus akıllı telefon güvenliği konusunda kesinlikle dikkat edilmesi gereken unsurlardan biri olup indireceğiniz iyi bir antivirüs programı ile telefonunuzda yer alan bilgilerin daha güvenli olarak kalabilmesini sağlayabilirsiniz.

Kaynak

İndirdiğiniz bir dosyanın kaynağının ne olduğunu bilmeniz gerekiyor. Google Play Store ve App Store dışındaki mağazalardan indirme yapacaksanız daha fazla dikkat etmeniz gerekli. Bilinmeyen kaynaklar en fazla virüs yayan alanlar olup aynı zamanda kaynağı belli olmayan veya şüpheli olduğunu hissettiğiniz SMS ve e-postaları da görüntülemeyin. Bazı zararlı mail ve SMS’leri görüntülemek bile başınıza dert açabilir.

Güncellik

Telefonunuzun güncel olmasına çok dikkat edin. Size güncelleme ile ilgili bir bildirim geldiği zaman kaynağı kontrol edip indirmeyi gerçekleştiriniz. Bu tarz güncellemeler genellikle güvenlik ile alakalı olmaktadır ve pek çok açığı kapatarak telefonu daha güvenli bir hale getirmektedir. Bu nedenle güncellemeleri sıklıkla uygulamanızı öneriyoruz.

Cevap bırakın