Toplu Taşımada Mobil Ödeme Dönemi Başlıyor

 

Türkiye’de ulaşım konusunda yeni bir dönemi başlatan çalışmanın Şanlıurfa Valisi, Şanlıurfa Belediye Başkanı , Turkcell Genel Müdürü ve Belsan Genel Müdürü’nün katılımlarıyla bir basın toplantısında tanıtımı yapıldı. Türkiye’de ilk olacak uygulamada toplu taşımada temas etmeden ödeme yapmak suretiyle ulaşım gerçekleştirilebilecek. Kart doldurmak için belirli noktalara gitmeden , UrfaKart ‘a bakiye yüklenebilecek  ve sorgulaması cepten yapılabilecek. Bu projeyle vatandaşa kolaylık getirilmesinin yanında Belsan için operasyon konusunda verimli bir destek sağlanacak.

Turkcell Genel Müdürü basın toplantısında şunları söyledi:

‘Turkcell dünyaya yenilikler getirerek her alanda ve her sektörde işlem yöntemlerini değiştirerek iletişimde önemli rol oynamaktadır.  2012 yılında dünyada son teknoloji kullanımıyla oluşturulan mobil cüzdan teknolojisi bugünlerde  1.2 milyonun üzerinde kişi  tarafından kullanılıyor. Bugün yeni bir teknoloji hayata geçiriyoruz. Şanlıurfa’da bu kartla vatandaşlara büyük kolaylık sunuyoruz. Ayrıca Türkiye içinde ilk kez toplu taşımada cep telefonuyla ödeme gerçekleştirilebilecek. ‘

Bu sistem ilk defa Türkiye içinde toplu taşıma mobil ödeme projesini gerçekleştiren bir uygulama. Belediyelerle gerçekleştirilen işbirliğiyle bu türden sistem uygulamalarının tüm Türkiye’de yaygınlık göstermesi mümkün.  Ayrıca genel anlamda mobil ödeme kullanımlarının yayılması bu sistemin gelişmesinde büyük rol oynuyor.

UrfaKart ile toplu taşımada mobil ödeme özelliği nasıl kullanılacak?

Öncelikle Urfakart ‘ın cep aracılığıyla kullanılması için bu kartın cep telefonu aracılığıyla tanımlanması gerekmektedir.

Telefon kullanıcıları App Store  ya da Android Market’ten Turkcell cüzdanı indirmek suretiyle Urfakart ‘ı ekleyebilirler.,

Kartını Turkcell Cüzdan’a ekleyen kişi cüzdanda tanımlı banka kartları veya kredi kartı kullanmak suretiyle UrfaKart’ı doldurabilir. İsteyenler Turkcell Cüzdan’ı kullanmak suretiyle başka birinin Urfakart’ını da doldurabilecek.

Herhangi bir bankanın kartı veya kredi kartıyla dolum yapmak isteyenler Turkcell Mobil Ödeme’ yle kartlarını doldurabilirler. Gerçekleştirilen ödemeler faturaya veya bakiyeye yansıtılıyor.

Telefonunda NFC özelliği bulunanlar eklenen özellikle temas olmadan Urfakart’ını otobüste cep aracılığıyla ödemeyle kolaylık yakalayacak. Bu uygulama ile Urfakart kullanarak bakiye de sorgulanabilecek.

Cevap bırakın