Total War: Three Kingdoms İncelemesi

Strateji oyunlarından Total War: Three Kingdoms nasıl bir oyun? Yeni içeriğimizde Total War: Three Kingdoms oyununu masaya yatırıyoruz.


Total War serisi strateji oyunları arasında oldukça önemli bir yere sahip olan serilerden biridir. Bu seri için bu zamana kadar çok fazla oyun çıkış yaptı. İlk oyunu 13 Haziran 2000 yılında piyasaya sürüldü.


Öncelikle Three Kingdoms oyununda yeni karakter sistemi hakkında serinin önceki oyunlarıyla karşılaştırılma yapıldığında büyük bir değişime uğramış olduğunu söyleyebiliriz. Her karakterin kendi geçmişi ve çeşitli özellikleri bulunuyor. Mesela karakter casus da olabiliyor bir general de. Yüzlerce karakter farklı özellikleri ile ön plana çıkıyor.


Oyunda karakterlerin ekipmanını da değiştirebiliyorsunuz. Mesela sahip olduğunuz generallerin üzerinde yer alan zırh ve silahları değiştirebilmektesiniz. Hatta yetenek ağacı bile bulunmakta. Bu yetenek ağaçlarını kullanarak karakterinizin yeteneklerini de geliştirebilirsiniz. Yani oyun bu özellikleri ile tıpkı RPG öğelerine sahip. Bu durum pek çok oyuncunun hoşuna gidecekken sadece strateji üzerine yoğunlaşan bazı oyuncuların ise hoşuna gtimeyebilir.


Oyunda diplomasi tarafında ciddi bazı gelişmelerin bulunduğunu belirtelim. Yapay zeka diplomasi hususunda çok daha belirgin bir rol oynuyor ve bu durum oyunu daha keyifli bir hale geliyor. Askeri ve ekonomik gücünüz arttıkça diplomasi konusunda daha rahat davranabilmeniz de söz konusu oluyor.

Diplomasi konusunda karakterlerin güven durumu ve kişisel özellikleri de bir hayli önem arz ediyor. Eğer size olan güveni azaltırsanız zaman içerisinde diğer derebeylerine diplomasi anlamında bir şey kabullendirmekte oldukça güçlük çekiyorsunuz. İç diplomasi hususunda ise generallerinizi kullanırken belli şehirlerin yönetimi hususunda daha rahat davranabiiyorsunuz. Bir generali bir bölgenin yönetimine getirebiliyorsunuz. Zaman içerisinde devlet yönetimine bakanları da dahil edebiliyorsunuz.


Savaş kısmı klasik Total War serisinde gördüğümüz mekanikler. Savaş esnasında yapılmış büyük çapta değişiklikler yok. Yalnızca generalleri bireysel olarak hareket ettirebilmeniz, ayrı bir önem göstermeniz konusu biraz değişik olmuş. Öte yandan oyun motoru artık biraz eskidi ve yaşını iyiden iyiye gösteriyor. Bu da oyunun eksikliklerinden biri olarak değerlendirilebilir. Seride artık oyun motoru konusunda bir değişikliğe gidilmesi gerekiyor.


Total War: Three Kingdoms oyununun oynanışını eski oyuncular rahatlıkla çözecektir fakat henüz yeni bir Total War oyuncusuysanız öğrenme aşamasında hala sıkıntılar bulunduğu için ilk etapta zorlanabilirsiniz.
Oyunda yer alan sesler ve müziklerin son derece başarılı olduğunu belirtelim. Müziklerin dönem temalarına göre değişkenlik kazanması da ayrıca önem arz ediyor. Ses ve müzikler oyuncuyu havaya sokuyor ve oyunu daha eğlenceli bir hale getiriyor.


Total War: Three Kingdoms oyunu genel itibariyle etkileyici bir oyun. Özellikle karakterlerin özelleştirilmesi ve yetenek ağacı oyunu daha detaylı ve derinlemesine düşünülmesini gerektiren bir hale getirmiş. Ancak oyun motorunun eski olması, öğrenme aşaması konusundaki sıkıntılar da değerlendirilebilecek eksiklikler arasında.


Cevap bırakın