Toyota Safety Sense sistemi standart donanım olarak sunulacak

Bugüne kadar sunmuş olduğu araçları ile tasarım ve konfor yönünün yanı sıra sorunsuz bir şekilde ürünlerini piyasaya sunan Toyota, geliştirmiş olduğu  ve aktif olarak kullanılan güvenlik  sistemi olan  Toyota Safety Sense  sistemini günümüzde piyasaya sürmüş olduğu birçok  araç modelinde standart bir donanım olarak müşterilerine sunuyor.

Toyota safety Sense sistemi;  Toyota Corolla modellerinin benzinli olanlarından Premium versiyonlarında, Verso ve  Auris  modellerinin Premium versiyonlarında Auris Touring Sports  modellerinin benzinli olan modellerinde, Avensis modellerinin tüm versiyonlarında ve yenilenmiş olan Yaris ve Yaris Hybrid modellerinin X-trend ve Style olarak adlandırılan versiyonlarında alınan karar gereği standart olarak bulunuyor.  Toyota safety Sense normalden çok daha güvenli ve çok daha rahat bir şekilde sürüş imkanı sağlamak için geliştirilen ve aktif olarak kullanılan Güvenlik Sistemlerinden meydana geliyor.  Toyota safety Sense şerit takip sistemi ön çarpışma önleme sistemi otomatik olarak yalan uzun farları gibi  önemli özellikleri sahip olmasının yanı sıra trafikte seyir halindeyken diğer araçları algılayabilmesi için kamera ve lazer sensörleri kullanıyor. Bu  kamera ve lazer sensörler çarpışma esnasında sürücü Hem sesli hem de görsel olarak uyarıyor. Olay anındaki koşullara göre fren desteğini de devreye sokan sistem sürücünün frene basma konusunda gecikmesi halinde  otomatik olarak fren sistemini devreye sokarak aracın önce yavaşlamasını sonra da durmasını sağlıyor.

Toyota Safety Sense güvenlik sisteminin bir diğer özelliklerinden biri de Şerit takip etme sisteminin bulunması. Araçta  bulunan kameralar yardımı ile seyir halinde olan yolun şerit çizgilerinin algılama özelliğine sahip olan sistem saatte 50 km ve  üzerinde bir hızla sürücünün  he uyarı göndererek sürücünün şeritte kalması için direksiyonu gerekli müdahaleyi gerçekleştiriyor.  Toyota safety Sense güvenlik sisteminin otomatik olarak yanan uzun farları sayesinde geceleri yapılan sürüşlerde kullanıcıların görüşünü arttırıyor ve aynı zamanda hem Karşıdan gelen hem de kullanılan aracın önünde ilerleyen araçların rahatsız olmalarını ve görüşünü kapatmaları engelliyor. Otomatik yanan uzun farlar aynı zamanda  gece sürüşlerinde sokak lambalarının parlaklığını da algılayarak daha güvenli sürüş sağlamak amacıyla kısa ve uzun farlar arasında otomatik olarak geçiş sağlayabiliyor.

Cevap bırakın