Tropico 6 Detaylı İnceleme

Tropico 6, sizlere siyasi bir lider olma imkanı tanıyor. Oyunda bir diktatöre de, tam aksine demokratik bir lidere de bürünebilirsiniz.

Ülke simülasyon oyunları sizlere belki de hayatta hiç yaşayamayacağınız imkanlar sunuyor. Çünkü oyunda bir ülkeyi yönetiyorsunuz. Oyunda demokrasiye saygılı ve seçimlere hile karıştırmayan, adil bir lider olabilirsiniz. Ancak oyun sahip olduğu anatomisi nedeniyle sizi sert bir lider olmaya da zorlamakta çünkü oyunda demokratik adil bir lider olduğunuz zaman rakiplerinizin gücü de büyük oranda artıyor ve bu durumda işleriniz zorlaşıyor.

Oyun daha çok şehir planlaması, diplomasi ve siyaset stratejisi üzerine yoğunlaştırmakta. Yani savaş ve kriz yönetimi hususuna ağırlık verdiğini zannetmeyin. Savaş benzeri strateji oyunlarından bu yönüyle ayrılmakta. Tropico 6 diplomasi yönünden kuvvetli bir oyun olduğundan dış ülkelerle ilişkileriniz de önemli. Ufak bir ada ülkesinin lideri olduğunuzu unutmadan hareket etmeniz gerekli. Çünkü karşıt güçlerin saldırısıyla karşılaşabilirsiniz. Zaten oyunda ilk etapta bağımsız bir devlet olmadığınızı da belirtelim. Sömürge durumunda iken bağımsızlığınızı kazanmaya ve ülkenizi geliştirmeye çalışıyorsunuz.

Oyun ile ilgili en ilginç şeylerden biri belli bir döneme ait olmaması. Daha doğrusu dönemi kendiniz belirliyorsunuz. Yani tıpkı Age of Empires 2’de olduğu gibi. Belli bir dönemden başlıyor ve modern zamanlara kadar geliştirme yapabiliyorsunuz.

Oyundaki en zor konulardan biri hem kraliyet ailesinin hem de adadaki bağımsızlık taraftarlarının gönlünü hoş tutmak durumunda olmak. Eğer kraliyet yardımı alamazsanız ekonomik olarak büyük zorluklar çekebilirsiniz.

Tropico 6’da çağ hususunda dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de çağ atladıkça yani teknolojiyi geliştirdikçe gereksinimlerin de aynı doğrultuda artıyor olması. Örneğin elektrik ihtiyacı ilk etapta bulunmuyor çünkü elektrik üretmek ve dağıtımını üstlenmek zorunda kalmıyorsunuz. Fakat zamanla elektrik üretmeli ve dağıtımını üstlenmelisiniz. Elektrik üretmek için de nasıl bir yol kullanacağınız tamamen size kalmış bir durum.

Oyunda hangi teknolojik alana ağırlık vereceğinizi de seçebilmektesiniz. Mesela nükleer araştırmalar üzerine düşebilir veya doğa dostu elektrik üretme sistemleri üzerinde çalışabilirsiniz. (Örneğin rüzgar enerjisi) Oyun her ne kadar savaş üzerine kurulu olmasada askeri güce ağırlık verebilmeniz de söz konusu. Ordu tarafında da diplomasinin bir hayli önem arz ettiğini belirtelim. Bir yandan ordunuzu güçlü tutarken bir yandan da generaller ile iyi ilişkiler kurmanızda yarar var. Çünkü oyunda darbe de bulunuyor.

Oyunda ekonominin çok çok önemli olduğunu genel itibariyle geliştiricinin hep ekonomi tarafında odaklandığını belirtelim. Oyunda dış güçler ile hammadde ticareti yapabilir, fabrikalar kurabilir, hayvancılığa önem verip çiftlikler açabilir, demir madenleri işletim demir satabilir ve bunun gibi daha pek çok ticari faaliyette bulunabilirsiniz.

Oyun grafiksel açıdan tatmin edici seviyede. Zaten Unreal Engine 4 ile sunuluyor ve bunun desteğini görüyor. Tropico 6 her ne kadar komedi kategorisinde nitelendirilemesede tebessüm ettiren ufak esprileri bulunuyor.

Artıları

Oyun genel itibariyle diplomasi kategorisinde oldukça başarılı ve esprili diyalogları, mesajları ile eğlenceli bir yapım.

Aynı zamanda ticaret ve üretimdeki mekanikleri ve epey detaylı bir yapıya sahip olması ile de oldukça güçlü bir oyun.

Eksileri

Oyunun önemli eksilerinden biri para kazanmanın aşırı zor olması. Bu da açıkçası oyunun zevkini öldüren bir hadise. Öte yandan gece gündüz döngüsüne sahip olmaması da önemli bir eksiklik.

İnceleme Puanımız: 7.6 / 10

Cevap bırakın