Türkiye’de En Fazla Kullanılan Ad ve Soyad

Türkiye üzerinde aynı soyadı taşıyan insanların sayısını merak ediyor musunuz? Bu husustaki popüler bir internet sitesi size katkı sağlayabilir.

Forebears isimli bir internet sitesi 2012 yılından beri hizmet vermekte olup, isminizin veya soyadınızın harita üzerinde dağılımını ortaya çıkaran ilginç bir yapıya sahiptir. Söz konusu internet aracı ile beraber dünya üzerinde kaç kişinin sizinle aynı ada ve aynı soyada sahip olduğunu öğrenmeniz mümkündür.

Platformda Ad – soyad gibi istatistikler bulunmakta olup, geçmiş ücretli kaynaklardan, dergi, gazetelerden yararlanılarak oluşturulduğu ifade edilmektedir.  Forebears bu hususta kayıtlarını aldıkları kaynakları açıkça paylaşmaktadır.

Türkiye’de en fazla kullanılan soyad nedir?

Forebears tarafından paylaşılan verilere göre Türkiye’de en fazla kullanılan soyadı Yılmaz olup, Türkiye’de her 70 kişiden birinin soyadının Yılmaz olduğu öğrenildi. Son verilere göre 1.109.235 kişi Yılmaz soyadına sahip. Yılmaz soyadlarından sonra en çok kullanılan soyadlarının ise Demir, Kaya, Şahin soyadları olması dikkat çekiyor.

Türkiye’de en çok kullanılan ad nedir?

Türkiye’de en çok kullanılan isim ise Mehmet ismi olup, hem eskiden hem de günümüzde yaygın olarak kullanılan bir isim olduğundan önde yer alıyor. Bu bağamda Mehmet Yılmaz ad soyadının Türkiye’de en çok kullanılan kombin konumunda olduğunu söylemek de yanlış olmayacaktır. 

Cevap bırakın