Türkiye’den İzlenebilen Yabancı Uydular

Bu yazımızda Türkiye’den de izlenebilmekte olan yabancı uyduların neler olduğuna değinmekteyiz. İşte konuya ilişkin ayrıntılar…

Türkiye konumu itibariyle önemli ülkelerden biri olup, konumu sayesinde pek çok uydunun kapsamı içerisinde yer almaktadır. Günümüzde kullanılan radyo ve televizyon vericileri uzayda insanoğlu tarafından kurulan uydular ile gerçekleşmektedir. Bu alanda her gün yeni çalışmalar yapılmakta ve hizmetin kalitesi olumlu yönde geliştirilmektedir.

Analog uydu yayınları zaman içerişinde dijital uydulara dönüşürken, eski uyduların tarih olmasıyla beraber dijital uydu devri söz konusu olmuştur. Aynı zamanda karasal uydu da bulunmakta olup, ona çanak anten almadan dahi ulaşmak mümkün olmaktadır. Uydular günümüzde teknolojik gelişimin bir parçasıdır ve son gelişmiş uydular ile 4K yayınlar izlenebilmektedir.

Türkiye konumu sayesinde pek çok uydunun aktif olarak izlenebileceği bir ülkedir. Türkiye merkezli Turksat uydusu, Astra, Eurosia, Sirus, Hotbird gibi uydular Türkiye’den izlenebilmektedir. Hotbird ise bu uydular arasında ülkemizde en çok izlenen olarak kayıtlara geçmektedir. Hotbird uydusunun içerisinde Avrupa ülkelerinin kanalları bulunmaktadır. Ancak Hotbird’ün düşüş yapmasından sonra yeni gözde Astra uydusu olmuş ve ülkemizde de tercih edilmeye başlanmıştır.

Günümüzde Netflix gibi dijital içerik platformlarının çok yaygın hale gelmesi ve televizyonlardan rahatlıkla kullanılabiliyor olması nedeniyle uydulara olan eski ilginin oldukça azaldığı da açıktır. Özellikle genç kuşak günümüzde standart televizyon kanallarını izlemekten ziyade istedikleri an istedikleri cihazdan erişim sağlayabilecekleri dijital içeriklere yönelmiş durumdadır.

Cevap bırakın