Twitter Platformundaki Sahte Hesapları Ayırt Etme Metodu

Mikroblog platformlarından Twitter üzerinde sahte hesapları tespit edebilirsiniz. Sahte hesapları ayırt edebilmek için kullanabileceğiniz bazı yöntemler bulunmaktadır.

Sosyal medya platformlarının her biri günümüzde farklı işlevlere sahip olup Twitter platformu da gündem oluşturma özelliğiyle öne çıkmaktadır. İnsanlar belirli konularda görüşlerinizi yazarlar ve anahtar kelimelere göre en çok bahsedilen konular ülke gündeminde yer verilir. Ülke gündemi diğer kullanıcıların sıklıkla baktığı ve ilgili tweetleri incelediği yerdir. İşte bu noktada devreye sahte hesaplar, bot hesapları girebilmektedir.

Twitter platformundaki sahte ve bot hesaplar genelde bir konu ile ilgili olarak anahtar kelimeye yer verir ve onun gündeme çıkabilmesi için bir dizi tweet atar. Atılan tweetlerde anahtar kelimenin dışında pek çok rastgele Türkçe kelime kullanılarak anlamsız cümlelerden ibaret tweetler gönderilerek spamlanır. Bunun sonucunda konu Twitter üzerinde bir süre sonra gündeme girer.

Twitter ekibi zaman zaman bot hesapları ve sahte hesapları engellemek için çeşitli çalışmalar yapmaktadır fakat şu ana kadar sahte hesapları tam anlamıyla yok edebilecek olan kalıcı bir çözüme gidilememiştir.

Sahte hesapları ayrıt etmek için bunlara dikkat !

İlk olarak sahte bir hesabın genelde gerçek isim kullanmayacağını, nick name kullanacağını belirtmek gerekiyor ancak bazen hayran sayfaları da açılıp bir ünlüye ait hesapmış gibi gösterilebildiğine şahit oluyoruz. Bu gibi durumlarda Twitter sayfasında doğrulanmış hesap olup olmadığına dair rozete göz atın. Bir ünlü hesabının gerçek olup olmadığını anlayabilmenin en iyi yolu doğrulanmış hesap rozetinin olup olmadığına bakmaktır.

Sahte Twitter hesaplarının sahip olduğu kullanıcı adları genelde rakamlarla bitmektedir. Aynı zamanda hesabın açılma tarihinin üzerinden fazla zaman geçmemiştir çünkü sahte hesaplar açıldıktan bir süre sonra genellikle silinir ve bu durum çoğu sahte hesabın bir yılını bile dolduramadan silinmesi anlamına gelir. Sahte Twitter hesaplarını arama motorları üzerinde arattığınız zaman genelde kaşınıza herhangi bir şey de çıkmamaktadır.

Bir hesabın attığı tweetleri kontrol etmek, gerçek hesap mı yoksa sahte hesap mı olduğunu anlamak konusunda oldukça etkili bir yöntem olacaktır. Atılan tweetlerde anlam bütünlüğünün sürekli bozuk olduğunu, cümlelerin karmaşık olarak eklendiğini ve tamamen gündem oluşturmaya dayalı bir hesap olduğunu tespit ettiğiniz zaman o hesabın bir sahte hesap veya bot hesabı olduğunu varsayabilirsiniz.

Cevap bırakın