Typosquatting Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yeni içeriğimizde typosquatting hakkında bilinmesi gerekenlere değiniyoruz. İşte konuya ilişkin ayrıntılar…

Popüler web sayfalarının isimlerinin benzerlerinin satın alınıp oluşturularak kullanılan siber dolandırıcılık yöntemi olan Typosquatting, kullanıcıların girmek istediği web sayfasının ismindeki bir veya daha fazla harfi yanlış yazmalarını temel alır.

Typosquatting saldırısına maruz kalmak için bazen domain yazarken bir adet harf hatası yapmak bile yeterlidir. Bu doğrultuda kullanıcıların özellikle zor ancak popüler olan alan adlarını yazarken dikkat etmesi gerekmekte olup , bu tarz saldırılarda kayıplarla karşılaşılabilir.

Web sayfasının adını yanlış yazan kişi, çoğu zaman yanlış siteye girdiğini fark edememekte olup, bazen ürün satan bir sitenin aynısına girilmekte ve dolandırıcılığa maruz kalınmakta, bazense girilen siteye üyelik bilgileri gibi kritik bilgilerin girilmesiyle üyeliğin , hatta kredi kartı bilgilerinin tehlikeye girmesi söz konusu olmaktadır. Bazen kullanıcılar sahte bir internet sitesine girdikleri zaman sistemlerine direkt olarak virüs de sızabilir. Çok iyi bir antivirüs programı bulunmadığı taktirde virüsler sistemde yer edinerek kullanıcıya her geçen gün daha çok zarar verebilir ve dolandırıcılık yöntemleri için sistemi saldırılara açık hale getirebilir.

Typosquatting’den korunmak için kullanıcıların web sayfasının adını yazarken popüler arama motorlarını kullanmaları ve indexler arasında tıklama yaparken de bağlantıyı kontrol etmeleri, eğer adres çubuğuna yazılacaksa domainin doğru yazıldığına emin olmaları gerekmektedir. Aynı zamanda kullanıcılara elektronik posta ile gelen web sayfası linklerini açarken dikkat etmeleri gerektiğini de söyleyelim. Bunun yanında sisteminizde iyi bir antivirüs ve firewall yazılımımın bulunması sayesinde sisteminizi bu tür zararlılardan koruma şansınızı yükseltebilirsiniz.

Cevap bırakın