Uber Bir Kişinin Alkollü Olup Olmadığını Akıllı Telefonundan Anlayacak!

Uber son zamanlarda çok fazla eleştiriye maruz kalan bir sistem.  Bu kez daha da fazla eleştirilmesine neden olacak bir özellikle karşımıza çıkıyor.

Günümüzde Uber özellikle Türkiye’de gündeme oturmuş durumda. Çeşitli tartışmalara neden olan Uber sistemi her ne kadar çalkantılı bir süreçten geçiyor olsada özünde teknoloji yattığı için teknoloji gündeminden çıkarıp atmamız doğru olmaz. Bu yüzden Uber ile ilgili yeni ilginç bir haberi sizlerle paylaşacağız.

Uber artık yolcuların alkollü olup olmadığını tespit edebilmek adına yeni bir sistemle karşımıza çıkıyor. Bunu ilk duyduğunuzda şaşırmış olabilirsiniz çünkü genelde bu tarz alkol tespitlerinin sadece sürücüler için yapılmasına alışkınız. Ancak Uber yapay zekasının böyle bir tespit gerçekleştirmesinin altında yatan sebep daha farklı. Uber, sürücülerin yolcu seçme konusundaki özgürlüğünü ortaya koymakla kalmıyor, aynı zamanda sürücünün yolcunun alkollü olup olmadığını tespit edebilmesini, böylece onunla iş yapmaktan vazgeçmesini meydana getiriyor.

Yolcuların akıllı telefonundaki hareketlerini takip eden yeni Uber yapay zekası, kişinin yürüyüşünü, telefonu tutuş açısını ve telefondaki işlemlerinin doğruluğunu kayıt altına alıyor. Bu işlemlerde anormallikler gördüğünde alkollü uyarısı veriyor. Bu durumda sürücü alkollü yolcuyu önceden öğrenip seçimini ona göre yapabiliyor. Bu ilginç sistemin çok yakında aktif olması bekleniyor.