Ubuntu Güvenlik Açığını Nihayet Kapatıyor

Ubuntu üzerinde epey uzun süredir bulunan bir güvenlik açığı yayınlanacak yeni güncellemeyle gideriliyor.

İşletim sistemlerinden Ubuntu, Linux tabanlı olan ücretsiz olarak kullanılabilen bir işletim sistemi olup ilk piyasaya sürülme tarihi 20 Ekim 2004’tür. GNOME varsayılan kullanıcı ara yüzünü kullanan Ubuntu işletim sistemi bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve sunuculara yönelik olarak geliştirilmekte olup haberimizde de bahsedeceğimiz bazı açıkları barındırdığı bilinmekte olup bu açıklardan birinin üzerinde uzun yıllardır çalışılmasına rağmen henüz giderilememişti.

Ubuntu işletim sistemi için gelecek olan güncelleme on seneden fazla bir süredir bulunan bir güvenlik açığını en sonunda tarihin tozlu raflarına yollayacak. Söz konusu güvenlik açığının ortaya çıkmasından sonra ilk olarak 2006 yılında Ubuntu güvenlik teknolojisi yetkilisi Alex Murray tarafından ileri sürülen çözüm metodu üzerinde çalışılmaktaydı. Çözüm 14 yıl sonra gerçekleşti.

Diğer işletim sistemlerinin aksine Ubuntu varsayılan bir şekilde herkese yazma izni veren kullanıcı ana dizinini oluşturmakta ve bu durum bazı güvenlik sorunlarına yol açmakta. Murray, geçen yılın sonlarına doğru sorunun tekrar altını çizerek sistemin sahip olduğu geniş kullanıcı yelpazesi için herkesin yazma izni bulunan ana dizinlerin tehlike oluşturduğunu belirtmişti. Murray sorunu çözümünü varsayılan seçeneğini değiştirip yazılım izinlerini yalnızca dizin sahibine atamakta bulurken yapılan değişiklikle yayınlanacak farklı sürümlerde oluşabilecek sorunların önüne geçilecek. Yeni Ubuntu güncellemesiyle giderilecek olan sorun neticesinde Ubuntu 21.04 sürümüne geçmiş olacak.

Cevap bırakın