Üç Boyutlu Yüz Tanıma Sistemi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Üç boyutlu yüz tanıma sistemi nedir ve nasıl çalışır? İşte üç boyutlu yüz tanıma sistemine dair tüm merak edilenler…

Günümüzde akıllı telefonlar oldukça güçlü bir hale geldi ve pek çok yeniliğe büründüler. Daha önce ekran kilitleme hususunda desen ve şifre özelliklerinin oldukça popüler olduğunu biliyorduk. Ancak bunların yerini zamanla parmak izi ve yüz tanıma kilidi aldı.

Yüz tanıma teknolojileri ilk etapta iki boyutlu olarak karşımıza çıktı. Ancak daha sonra üç boyutlu bir hal aldılar ve böylece kandırılmaları da bir o kadar zorlaştı.

Yüz tanıma teknolojisi standart kameraya ek olarak görev yapan ikinci bir kızılötesi kamera ile insan yüzünün pek çok farklı noktasına sinyaller göndererek kilidin daha güvenli bir hal almasını sağlıyor. Üç boyutlu yüz tanıma sistemlerindeki kameralar, derinlik sensörleri ile etkili olduğu gibi aynı zamanda 30.000 farklı noktaya gönderilen kızılötesi ışıklarla tam anlamıyla bir kimlik avı yapabiliyor.

Akıllı telefonlar içerisinde çok fazla özel bilgi bulunuyor ve elbette bu bilgilerin üçüncü tarafın eline geçmesini istemeyiz. Hatta bazen arkadaşlarınızın veyahut sevgilinizin bile telefonunuzu karıştırmasından rahatsız oluyor olabilirsiniz. İşte akıllı telefonunuzu koruma altına alabileceğiniz bu yöntem sayesinde aklınızda hiçbir şüphe kalmadan telefon yalnızca size açılıyor. Örneğin telefonunuz çalındı diyelim. Hırsızlar ekran desenini birkaç denemeden sonra kırabilir fakat yüz tanıma kilidi koyduğunuz anda sizden başkasının telefonun içerisindeki verilere ulaşabilmesi mümkün değil. Ancak format atarak telefonu sıfırlayıp o şekilde kullanabilirler. Bilgileriniz de böylece en azından güvneli silinmiş olur.

Yüz tanıma sistemi o kadar fazla kapsamlı ki bazen kendi yüzünüzü göstermenize rağmen açamayabiliyorsunuz. Buna örnek olarak göz kapaklarınızı gösterebilirsiniz. Eğer ekrana gözünüz kapalı bir şekilde bakıyorsanız tanımlanmıyorsunuz ve haliyle kilit açılmıyor. Bu yüzden ancak telefona baktığınız zaman kilit açılıyor. Bunun özellikle siz uyurken telefonun açılmasını engelleyen güzel bir özellik olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü mesela evinizdeki bir arkadaşınız siz uyurken sizin yüzünüzü gösterip telefonunuzu açıp kurcalayabilir. Ancak gözleriniz kapalıyken telefonun kilidi açılmadığı için bunu yapamaz.

 

Yüz tanıma sistemleri günümüzde çok hızlı çalışıyor ve bunun da kullanıcı için önemli bir rahatlık olduğunu ifade etmek gerekiyor. Çünkü telefonunuzu kullanabilmek için her defasında şifre yazmanız veya desen girmeniz gerekmiyor.