Oyun Dünyasında 3D Terimi

İçeriğimizde oyun dünyasında 3D terimine değinmekte, 3D oyunculuğa ilişkin olarak bilinmesi gereken unsurlara yer vermekteyiz.

Üç boyutlu bilgisayar grafikleri, dijital görüntülerin işlenebilmesi için bilgisayarda saklanan geometrik cisimlerin üç boyutlu temsilini kullanmakta olup, elde edilmekte olan görüntüler sonrasında bir animasyon olarak görüntülenebilmektedir. 3D ve benzeri tekniklerden yararlanıp görsel derinlik içermekten oluşmakta olan 3D, sanal gerçeklik sistemleri gibi 3D ortamlarda yer almaktadır. 1970’li yılların sonunda ev bilgisayarlarına ulaşan 3D grafikler, 3D bilgisayar grafikleri, 1970’lerin sonunda ev bilgisayarlarına erişmiş olup, bu hususta bilinen en eski örneğin 1978 yılında Apple II için hazırlanmış olan 3D Art Graphics isimli efekt programı olduğunu belirtelim.  

Günümüzde neredeyse tüm oyun türlerinde üç boyutlu grafiklere yer verilmektedir. Söz konusu oyunlardan bazılarına sizler için yer verecek olursak;

3D Video Oyunları:

  • Minecraft
  • The Sims 3
  • Tekken 7
  • GTA IV
  • Need for Speed : Underground 2
  • Fallout IV

Elbette bunlara eklenebilecek olan daha pek çok örnek bulunmaktadır. Peki üç boyutlu olan video oyunları nasıl tasarlanmaktadır?

Layout ve CGI Animasyon, sahnede bulunan nesnelerin yerleştirilmesi ve hareket ettirilmesidir. 3D rendering kullanılarak bilgisayarlarca üretilmekte olan görsel içerikler veyahut analitik, endüstriyel ve bilimsel amaçlar için üç boyutlu modeller üretmektedir. Günümüzde 3D grafik desteklemekte olan pek çok dosya türü yer almakta olup, bunlara DirectX, Wavefront.obj dosyaları örnek olarak gösterilebilir.

Cevap bırakın