Uçtan Uca Şifreleme Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu yazımızda uçtan uca şifrelemeye ilişkin olarak bilinmesi gerekenlere değiniyoruz. İşte uçtan uca şifreleme metodu hakkında detaylar…

Uçtan uca şifreleme , anlık mesajlaşma uygulamaları ile gündeme gelen, sayısı ve kullanım alanı her geçen gün artan bir teknolojidir. Kullanıcıların önem verdiği hususlardan biri haline gelmiştir.

Atmış olduğunuz mesajların, fotoğraflarınızın başka kişilere ulaşıp ulaşmadığıyla ilgili olarak akınızda soru işareti oluşuyor olabilir. Göndermiş olduğunuz mesajlar eğer uygulamanın servisini sağlayan sunucuda depolanmakta ise üçüncü şahıslarla paylaşılması mümkündür. Mesajlarınız gönderilirken şifrelemeden gönderildiği taktirde örneğin internet servis sağlayıcınız veya ağınızda yer alan kötü niyetli kişilerce de erişilebilir.

Uçtan uca şifreleme, yapılan mesajlaşmaların gönderici ve alıcı dışında görüntülenmesinin önüne geçmektedir. Günümüzde uçtan uca şifrelemenin başarısı her ne kadar tartışılmakta olsada SMS gibi iletişim araçlarıyla kıyaslandığı zaman çok daha güvenli olduğu aşikardır. Bunun yanında uçtan uca şifrelemenin günümüz şartlarında çözülebilmesinin pek dem mümkün olmadığını belirtmek gerekir.

Her şeye rağmen uçtan uca şifreleme, bir görüşmenin tamamen güvenli olduğu anlamına gelmeyebilir. Örneğin cihazınıza sızan kötü amaçlı yazılımlar nedeniyle her daim zarar görme şansınız vardır. Konuya ilişkin görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden yazabilirsiniz.

Cevap bırakın