UDF Dosyalarıyla İlgili Olarak Bilmeniz Gerekenler

UDF dosyaları, UYAP tarafından günümüzde yaygın olarak kullanılan dosya tipleri olarak öne çıkmaktadır. İşte UDF dosyalarıyla ilgili olarak bilinmesi gereken unsurlar…

Günümüzde kimi kullanıcıların hiç kullanmadığı, kiminin ise adeta her gün kullandığı UDF dosyasının açılımı Universal Disk Format olup, Türkçe karşılığı Evrensel Disk Biçimi olarak bilinmektedir. Optik Medya Sürücülerinin yaptığı işlemin aynısını yapan bir dosya formatı olup, tekrar yazdırılabilir özelliğe sahip medyalarda kullanılmaktadır. Ulusal Yargı Ağı Projesi kapsamında Uyap Editörü’nün geliştirilmesiyle ülkemizde UDF yaygın olarak kullanılan bir dosya biçimi olup, UDF üzerinde düzenleme yapmak pratik ve kolaydır.

ISO / IEC standartlarına göre oluşturulan UDF biçimi, çoğu cihazda desteklenmediği için açılamaz ancak çeşitli yollar ile UDF uzantılı dosyaları açabilmeniz mümkündür. Windows üzerinde UDF dosyası açabilmek içinse Excell programı kullanılabilmektedir. En iyi UDF çalıştırma yönteminin ise ülkemizde UYAP Editörü kullanarak açmak olduğu bilinmektedir. İşletim sisteminize göre uygun UYAP editörünü indirip yükleyerek, artık UDF dosyasını açabilirsiniz. Böylece pek çok işleminizi pratik bir şekilde yapabilirsiniz.

UYAP Editörü ile UDF kullanabilmek için Java programını indirmenizin gerektiğini de belirtelim. Eğer bilgisayarınızda Java yüklü değilse resmi sitesinden indirip kurunuz. Ancak Java olmasına rağmen sorun yaşıyorsanız da Java sürümünü yine resmi kaynağından güncelleyerek problemi giderebilmeniz mümkündür.

Bu arada Uyap Editörünü Android ve iOS cihazlara indirerek mobil cihazlar üzerinde kullanabilme imkanınızın da olduğunu belirtelim. Konuya dair görüşlerinizi aşağıdaki yorum kısmından yazabilirsiniz.

Cevap bırakın