Ultrason Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu yazımızda ultrason teknolojisinin ne olduğuna, ultrason ile ilgili bilinmesi gerekenlere değiniyoruz. İşte konuya ilişkin ayrıntılar…

Tıp dünyası günümüzde oldukça gelişti. Bunu büyük oranda teknolojinin gelişimine borçluyuz. Ultrason cihazı da teknolojinin sunduğu önemli nimetlerden biri oldu.

Ultrason insan vücudunu incelemek ve gözlemlemek adına gelinen en önemli noktalardan biri olup, ultrason, insan vücudu için oldukça zararlı olan X ışınlarını da barındırmadığı için radyasyonu arka plana atmaktadır.

Ultrason insan kulağının algılayamacağı kadar ufak frekansta ses dalgaları yayarak çalışmaktadır. Aynı zamanda görüntünün eş zamanlı olarak alınabilmesi ve monitöre yansıtabilmesini sağlamaktadır. Özellikle doğum işlemlerinde bu nedenle olmazsa olmaz ekipmanlardan biri haline gelmiştir. Ultrason bir bebeğin cinsiyetinin de belli olmasını sağlayan önemli bir etkendir.

Ultrasonun ses dalgaları vücut içerisindeki dokular arasında yayılmakta, ve bunları görüntü olarak yansıtmaktadır. Tıp alanının en kullanışlı ürünlerinden biri olan ultrasonda vücuda gönderilen ses dalgaları yansıyarak Prob tarafından alınır ve merkeze CPU’ya aktarılır. CPU, dalgayı yansıtan oluşumun Prob’a nazaran uzaklığını hesaplayarak bu işlemi kısa bir süre içerisinde yapar. Ardından CPU yakınlık ve uzaklığı ayarlayıp monitöre 2 boyutlu olarak aktarım yaparak görüntünün oluşumunu sağlamaktadır.

Cevap bırakın