USB Bellek Şifreleme Yöntemi

Yeni yazımızda USB bellek şifreleme işlemlerinin nasıl yapılacağı konusuna detaylı olarak değiniyoruz. İşte konuya ilişkin ayrıntılar…


USB bellekler verileri depolayıp paylaşmak, transfer etmek, yedeklemek için kullanılan ve son derece uygun maliyete sahip olan taşınabilir diskler olup önemli bir dezavantajı ise güvenlik konusunda biraz zayıf cihazlar olmasıdır çünkü taşınabilir aygıtlar olduğundan içerisindeki verileriniz şifreli olmadığı taktirde kolayca farklı bir cihaza takılıp okunabilir. Bu tarz unsurları engelleyebilmek için USB bellek şifreleme yöntemini kullanmak gerekiyor.


USB belleği koruyabilmek için yararlanabileceğiniz üç farklı yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden biri Bitlocker ile USB flash bellek şifrelenmesidir. BitLocker ile USB flash bellek şifrelemesi yaparak tüm diski parola ile koruyabilirsiniz.


Bitlocker ile şifrelemek için uygulamanız gereken adımlar:


İlk olarak USB sürücünüzü bilgisayara takın ve Bu Bilgisayar’a girip USB sürücüsü diskinin üzerine gelip sağ tıklayın. Sonra da BitLocker’I Aç seçeneğine tıklayın ve ardından da Sürücünün Kilidi Açmak İçin Bir Parola Kullan seçeneğine tıklayıp aynı parolaya iki defa girip İleriye tıklayarak devam edin. Ardından kurtarma anahtarını nereden nasıl almak istediğinizi seçmek için Tüm Sürücüyü Şifrele ve Uyumlu Mod özelliklerinden birini seçerek devam edin ve sonrasında Şifrelemeye Başla botunu ile komut verin. Böylece artık söz konusu USB sürücüsüne erişmek istediğiniz zaman parola sorulacaktır.


VeraCrypt yöntemi

VeraCrypt kullanarak USB flash belleği şifreleyebilmek için programı güvenilir bir kaynaktan edinin ve sonrasında Create Volume butonuna , ardından da ‘Encrypt a non-system partition / drive’ butonuna tıklayın ve Standart VeraCrypt Volume seçeneğiyle devam edip şifrelemek istediğiniz sürücünün seçimini yapın ve OK, Next butonlarına tıklayın. Sonrasında da ‘Encrypt partition in place’ seçeneğini kullanarak işleminizi sürdürün ve şifreleme yöntemi seçip şifrenizi girip devam edin. Son olarak Format butonuna tıklayarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.


Cevap bırakın