V-Sync Teknolojisi Nedir V-Sync ve İşlevleri

V-Sync kelimesinin tam ismi Vertical Synchronization olmakla beraber Nvidia tarafından Türkçe karşılığı olarak Dikey Eşitleme olarak tanımlanmıştır. V-Sync terimini özellikle oyunlarda grafik ayarlarına girdiğimizde görürüz. V-Sync, oyunlarda elde ettiğiniz FPS değerlerinin monitöre yansıtılırkenki monitör hz değerine eşitlenmesi ile ilgili bir olaydır.

Yani daha basit olarak bir örnekle açıklayayım; Mesela Crysis oyununu açtınız ve FPS değerleriniz 85 diyelim ve monitörünüzün maksimum hz değerinin 60 hz olduğunu varsayalım. O halde arada kalan 25 FPS nedeniyle monitörünüzde görüntülerin üst üste bindiğini göreceksiniz daha doğrusu üst üste binme olarak değil de çizgi kırılmaları yaşandığını hissedeceksiniz. Bu özellikle hassas gözleri, titiz oyuncuları çok rahatsız eder. Oyun oynarken sürekli paralel çizgileri görmeniz oyuna odaklanmanızı da engelleyebilir. İşte V-Sync bu sorunu gidermek için üretilmiş bir teknolojidir. V-Sync 85 olarak aldığınız FPS’yi yine 60 olarak monitöre yansıtır yani eşitler.

V-Sync kapalı olan oyunda veya filmde şu tarz görüntü bozuklukları oluşabilir;

Ancak bunu yaparken belli bir süzme aşaması bulunduğu için oyununuz biraz yavaş çalışmaya başlayacaktır. Bu yavaş çalışmayı kasma olarak algılamayınız. Yalnızca oyununuz eskisi kadar akıcı olmayacaktır.

Eğer oyunlarda ekran kırpılmaları diğer bir deyişle paralel çizgiler sizi pek rahatsız etmiyorsa o halde V-Sync kapatarak oynamanızı öneririm.

Cevap bırakın