Video Boyutu Küçültmek Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yeni yazımızda bir videonun boyutunu ufaltabilmek için hangi adımların uygulanması gerektiğine değiniyoruz . İşte konuya ilişkin detaylar…

Video boyutunu ufaltmak için uygulanabilecek bazı yöntemler bulunuyor. Bu yöntemler sıkıştırma veyahut farklı bir formata dönüştürme şeklinde ayrılıyor. Video buyutunu düşürmek özellikle upload işlemleri bakımından kullanıcıya büyük bir kolaylık sağlıyor.

Video boyutunu ufaltmak için kullanabileceğiniz pek çok program bulunuyor. Bu programlar arasında özellikle bazıları basit arayüze sahip olmaları ve kullanışlı olmalarıyla diğerlerinden ayrılıyor. Örneğin bu doğrultuda Moo0 programını kullanabilirsiniz. Bu program basit bir arayüze sahip olup birkaç adımla kullanılabilmekte.

Video boyutlarını düşürürken tavsiyemiz en fazla yarı yarıya düşürmenizdir çünkü daha fazla düşürdüğünüz zaman bu kez video kalitesi büyük oranda aşağıya çekiliyor. Moo0 programını indirip yükledikten sonra. Video boyutu küçültme işlemi yapacağınız dosyayı, program içerisinden işaretli alana sürüklemeniz yeterli. Örneğin 1 GB boyuta sahip bir dosyanın işlenmesi yaklaşık 1 dakika sürecektir. Ancak bu durum bilgisayarınızın performansına göre değişkenlik gösterebilir. Eğer çok eski bir bilgisayarda 1 GB bir videonun boyutunu düşürmeye çalışırsanız o halde bu süre yarım saati dahi bulabilir.

Video Boyutu Küçültmenin Avantajları

Bir videonun boyutunu düşürmenin avantajlarından biri kuşkusuz ki çok daha az yer kaplaması. Yer kazanma açısından büyük avantaj sağlamakta. Böylece özellikle akıllı telefonlarınızda gereksiz olarak fazla yer işgal etmiyorlar. Özellikle Full HD, 4K gibi çekim kalitelerine sahip olan kameralar oldukça yüksek boyutlu videolar üretmekte. Bu durum akıllı telefonların gelişmiş kameraları göz önünde olduğunda boyut açısından büyük sorunları beraberinde getirmekte.

Video Boyutu Küçültmenin Dezavantajları

Video boyutu ufalttığınız zaman hem görüntü hem ses kalitesi olumsuz anlamda etkilenmektedir. Renkler hatta kare hızı dahi olumsuz yönde etkilenmektedir. Dolayısıyla genel anlamda video kalitesinde bir düşüş söz konusu olmaktadır. Bu yüzden bir videonun yedeğini almadan direkt olarak boyut ufaltma işlemi yapmak sonradan pişman olmanıza sebebiyet verebilir.

Online ortamdan video boyutu düşürmek:

Eğer bilgisayarınıza herhangi bir program indirmeden video boyutunu değiştirmek istiyorsanız o halde online araçlardan da yararlanabilirsiniz. Online araçlara internet siteleri üzerinden erişebilirsiniz. Bunun için hızlı bir tarayıcıya sahip olmanız yeterli. Aşağıda vereceğimiz bağlantıyı tarayıcınızın adres çubuğuna yapıştırıp açın : onlineconverter.com

Öncelikle bu aracın maksimum 200 MB dosya boyutuna sahip videolar için uygun olduğunu belirtelim. Dahay yüksek boyutlu videoların boyutunu düşürmek mümkün değli. Eğer videonuz zaten 200 MB altındaysa ilk olarak verdiğimiz bağlantıyı açıp işaretli alana tıklayıp giriş yapın ve sonrasında Gözat butonuna tıklayıp boyut düşürmek istediğiniz videoyu seçin. Sonrasında Audio Quality kısmından kalite seçimi yapıp Compress tuşuna basarak video ufaltma işlemine başlayın.

Desired Video yazısı, videonun boyut küçültme işleminden sonra ortalama ne kadar MB olacağını belirtmektedir. Video boyut ayarı bittikten sonra Download Now sekmesine tıklayarak videonuzu indirmeye başlayabilirsiniz.

Cevap bırakın