Vikipedi Üzerindeki Bağlantılar Artık Ön İzlemeli Açılıyor

Dünyanın en çok kullanılan internet sitelerinden biri olan Wikipedia, ülkemizde Vikipedi olarak geçiyor. Şu an Türkiye’de erişim engeli devam eden internet sitesi, dünyanın gelmiş geçmiş en büyük özgür internet ansiklopedisi olma özelliğini taşıyor.

Vikipedi üzerinde hemen hemen her konuyla alakalı ayrıntılı makaleler yer alıyor. Üstelik bu makalelerin içerisinde anahtar kelimeler ile ilgili önemli bağlantılar oluyor. Örneğin bir terimi açıklayan makalenin içerisinde başka bir terimden de bahsedip terimin anahtar kelimesini link olarak sunuyor.

Söz konusu anahtar kelimenin üzerine tıkladığınızda onunla ilgili olarak da çok sayıda bilgiye ulaşabiliyorsunuz. Vikipedi, bu anahtar kelimeler ile ilgili şimdi de çok başka bir ön izleme özelliği hazırladı. Normalde o anahtar kelime hakkında bilgilere sahip olmak istiyorsanız bağlantının üzerine tıklamanız gerekiyordu ve böylece sayfanız değişiyordu. Artık aynı sayfada kalmak, söz konusu anahtar kelime ile ilgili daha rahat bilgile ulaşabilmenizi sağlamak amacıyla ön izleme özelliği getirildi.

Vikipedi masaüstü sürümüne getirilen bu özellik ile birlikte artık bir anahtar kelime hakkında bilgi edinmek için bağlantının üzerine tıklamak gerekmiyor. Bağlantının üzerine fare imleciniz ile geldiğinizde açılacak olan bağlantının içerisindeki bilgiler size ön izlemeli olarak sunuluyor. Böylece kullanıcı deneyimi çok daha pratik bir hale geliyor.