Wikipedia Verileri Ayda Depolanacak!

Dünyanın en çok kullanılan internet ansiklopedisi Vikipedi, uluslararası alanda Wikipedia ismi ile karşımıza çıkıyor. Ünlü platform epey ilginç bir karara imza attı. Wikipedia yakın zamanda internet sayfalarını ayda depolamaya başlayacak. 

Günümüzde insanlar bir bilgiye ulaşmak istediklerinde Google gibi arama motorları aracılığıyla internet sitelerine giriyorlar. Örneğin bilgi üzerine kurulu intrenet siteleri kişinin aramalarının tam karşılığını veriyor ve böylece okur ile platform arasında bir bağ kuruluyor. Wikipedia da, internet üzerinde en çok kullanılan bilgi paylaşım platformu olarak dikkat çekiyor.

Wikipedia internet sitesinde yer alan milyonlarca sayfayı plaklar halinde Ay’a gönderilecek. Verilerin ayda depolanacak olmasının altında yatan temel sebep ise Wikipedia ekibinin önemli bir proje peşinde olması. Düşünceye göre; Eğer insanlar birgün büyük bir felaket ile karşılaşır, dünya yok olursa, kurtulmayı başaranlar veyahut Mars’ta yaşayanlar bu plaklara erişip dünya tarihi ile ilgili pek çok bilgiye erişebilecek ve böylece insanoğlunun hafızasının geri gelmesini sağlayacak.

İnsanoğlunun artık Dünya dışı gezegenlerde de yaşamaya başlayacak olması ilerleyen süreçte gezegen savaşlarının da başlayabileceği yönünde endişelere yol açıyor. Bu da insanoğlunun sadece dünyaya değil, diğer gezegenlere de zarar vermeye başlaması anlamına geliyor.