Volvo Dizel Motorlu Araç Üretimini Durdurdu

Türkiye’nin başı çektiği bazı ülkelerde benzin fiyatlarının aşırı şekilde artması otomobil üreticilerini de alıcıları da derinden etkiledi. Vatandaşlar açısından bakıldığında çok yakan otomobillere talebin azaldığı görülüyor. Ayrıca benzinli otomobil alımından çok alıcılar dizel veya lpg’li araçlara yönelmeye başladı. Aynı performansı vermediği aşikar. Fakat dudak uçuklatan benzin fiyatları sonucunda dizel araba satışlarında bir miktar da olsa artış görülüyor. En büyük rağbet ise Lpg taktırılmış ikinci el araçlarda. Hatta bu talebin artması LPG’li araçlar için yeni teknoloji ve lüks araçlara bile takılabilen yeni lpg sistemlerinin oluşmasını da sağladı.

, dizelli araba üretimine son verdiklerini, daha fazla dizelli otomobil motoru geliştirilmeyeceğini açıkladı.

Peki Neden?

Samuelsson, otomobil motorlarında nitrojen oksit emisyonunda yapılan azaltmaların git gide daha maliyetli bir hal aldığını da açıklamalarına ekledi. Bu açıklamalar dizel motorlu Volvo araç alma hayalleri kuran alıcıları üzdü. Açıklamanın ardından Volvo, dizel motor üretiminden çekildiğini belirten ilk ve tek büyük araba üretici marka olarak tarihe geçti.

Aslına bakılırsa dizel motorlu arabalar, Türkiye için konuşulacak olursa, benzinli arabalar ile aradaki fiyat farkını karşılamamamaya başladı denilebilir. Özellikle dizel motorlu arabaların benzinli arabalar ile sıfır alımda büyük fiyat farkı göstermesi herkes tarafından bilinmekte. Fakat Türkiye’de Benzin fiyatları uzun dönemde ortalama 5 TL iken dizelin de ondan çok fazla aşağı kalmadan 4,50 TL civarında seyrettiğini görüyoruz. Hal böyle olunca bu 50 kuruşluk fark ile benzinli arabalar ile dizel motorlu arabalar arasında sıfır otomobil alımında oluşan yaklaşık 10 bin TL’lik farkın karşılanması için oldukça fazla yol yapılması gerekiyor. Ayrıca Volvo gibi daha birçok firmanın ileride bu şekilde dizel motor üretimine son vermesi ihtimali de göz önünde bulundurulduğunda, artık dizel motorlu otomobil satın almanın çok da karlı olmadığı açıkça görülebiliyor. Bu nedenle otomobil alıcılarının önümüzdeki süreçteki taleplerinin, lpg’li araçlara yönelmesi muhtemel.

Cevap bırakın