Waymo’nun Yeni Sürücüsüz Araç Teknolojisi San Francisco Sokaklarında

Sürücüsüz araç teknolojisi üzerine çalışmalar sergileyen Waymo, yeni sürücüsüz otomobilini San Francisco sokaklarında, akan trafikte test etmeye başladı. Otomobilin testi beş şehirde daha yapılmıştı.

Teknolojinin geldiği son noktalardan sürücüsüz araç teknolojisi, büyük bir hızla test edilmeye devam ediyor. Sürekli yeni araçlar ortaya çıkıyor ve bu durum rekabeti arttırıyor. Son zamanlarda dikkat çeken sürücüsüz otomobillerden biri de Waymo üretimi olan sürücüsüz araçtı. Söz konusu araç sürücüsüz bir minivan olup 5 şehirde test edilmişti. Şimdi bu şehirlere bir yenisi daha eklendi.

Yeni minivan artık San Francisco sokaklarında da özgürce test edilebiliyor. Aracın adı Chrysler Pacifica olup üreticisi Waymo, Google’ın çatı şirketi Alphabet’in girişimidir.  Aracın San Francisco’da test edilmesinin özel bir nedeni var. Google, sürücüsüz araçları ilk kez 2009 yılında test etmişti ve test ettiği yer San Francisco idi. Aynı zamanda San Francisco’nun hava ve zemin koşulları da burada test yapılması için önemli bir nedendir. San Francisco yoğun sisli bir havaya ve kavisli bolca yola sahiptir. Haliyle yapay zekayı test edebilmek adına çok önemli bir fırsattır.

Waymo’nun Chrysler Pacifica aracı ilk test edildiği zaman içerisinde, meydana gelebilecek acil durumlar karşısında müdahele edecek bir şoför bulunmuyordu. San Francisco testleri ise daha zorlu koşullar altında yapılacağından acil duruma karşı şoför bulundurulabilir.

 

 

Cevap bırakın