Web Kamerayı Devre Dışı Bırakma Yöntemi

Webcam devre dışı bırakma işleminin nasıl yapılabileceği ile ilgili olarak yeni bilgiler verdiğimiz yeni yazımıza hoşgeldiniz. İşte bu hususta bilmeniz gerekenler…

Web kamerayı kullanmadığınız zamanlarda devre dışı bırakmak gizliliğiniz açısından önem arz etmektedir. Çünkü kamera aygıtı casus yazılımlar ile uzaktan erişilebilir. Özellikle internetin yaygın olarak kullanıldığı ve indirmelerin yapıldığı göz önüne alınırsa kişisel gizliliğiniz sürekli risk altında olabilir. Bu nedenle kamerayı kullanmadığınızda muhakkak devre dışı bırakmanızı öneriyoruz.

Aygıt yöneticisi ile devre dışı bırakma yöntemi

Cihazınızın Aygıt yöneticisini açabilmek için Windows arama kutucuğuna Aygıt Yöneticisi yazıp uygulamayı açınız ve Kameralar menüsünü genişletip kullandığınız kamerayı bularak üzerine sağ tık yapıyoruz. Ardından cihazı Devre Dışı Bırak butonuna tıklayınız. Ancak bunun kesin bir engelleme yöntemi olmadığını çünkü bilgisayarınıza tam erişimi bulunan bir hackerın sürücüleri yeniden yükleyip aygıtınızı yeniden kullanıma sunabileceğini belirtelim. O halde diğer yönteme geçelim:

BIOS yöntemi

Cihazınızı BIOS modu ile açınız ve Entegre Kamera sekmesine giriniz. Devre Dışı Bırak seçeneğini aktif hale getiriniz.

Kameranın önünü örtmek

Belki de en kesin çözüm olan kameranın önünü örtmek işinize yarayacaktır. Bunun için kameranızı kullanmadığınız zamanlarda mercek kısmının önünü kapatacak şekilde opak bir bez parçası kullanabilirsiniz.

Cevap bırakın