WhatsApp Kurucusu, Signal Foundation İçin 50 Milyon Dolar’ı Gözden Çıkardı

WhatsApp kurucularından Brian Acton, Signal Foundation isimli vakfa 50 Milyon Dolar yatırdı. Signal Foundation, mesajlaşma uygulaması Signal ile doğrudan ilişkili bir vakıf.

Bilmeyenler için hatırlatalım WhatsApp aslında hep Facebook kurucusuna ait değildi. Facebook’tan önce farklı kurucuları olan bir mesajlaşma uygulamasıydı. Bir süre sonra satıldı. WhatsApp kurucu ortaklarından olan Brian Acton ise 8 yıl kadar WhatsApp’a hizmet etti. Ardından geçen yıl sonbahar aylarında WhatsApp’taki görevinden ayrıldığını açıkladı. Ayrılık sebebi ise yeni bir sayfa açmak istemesiydi. Şimdi de Brian Acton, Signal yazılımı ile doğrudan ilişkiye sahip Signal Foundation vakfı için 50 Milyon Dolar gibi yüksek bir meblada yatırım yaptı.

Signal Foundation kurulurken herhangi kâr elde etme gibi bir amaç taşımadığı belirtilmişti. Aynı zamanda bu Signal uygulaması için de geçerli idi. Signal yazılımı tıpkı WhatsApp gibi bir mesajlaşma uygulaması fakat çap olarak baktığımızda kendi kendine yetebilecek düzeyde bir uygulama. Zaten Signal ekibi de bunu kabul ediyor ve hedeflerinin de bu olduğunu söylüyor. Yani Signal uygulaması da kendi kendine yetecek kadar gelir getiren bir yazılım. Kurucuları bu yazılımın güvenlik ve gizlilik için bire bir olduğunu iddia ediyor ki bu iddia Amerika Senatosu tarafından da onaylandı. Amerikalı personellerin gönül rahatlığıyla Signal üzerinden mesajlaşabileceği, güvenli olduğu ifade edilmişti.

Şimdi sonuç itibariyle WhatsApp’ın kurucuğu ortağının yaptığı bu 50 Milyon Dolar değerindeki yatırımın temel amacı Signal uygulamasını sağlama alabilmek. Bu yatırım, Signal yazılımının daha fazla tanınmasını ve daha kaliteli, güvenli bir uygulama olmasını sağlayabilir. Bakalım önümüzdeki süreçte Signal uygulaması daha popüler bir hale gelebilecek mi?