WhatsApp Web Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu içeriğimizde WhatsApp Web ile ilgili olarak bilinmesi gereken unsurlara değiniyoruz. İşte konuyla ilgili detaylar…

WhatsApp günümüzde son derece yaygın olarak kullanılan bir anlık mesajlaşma uygulamasıdır. Dünya çapında ücretsiz olarak erişilebilir ve platformlar arasında iletişim sağlamasıyla da öne çıkar. Kullanıcıların mesajların yanı sıra sesli ve görüntülü olarak da iletişim kurmasını sağlayabilen oldukça etkili bir program olduğunu belirtmek gerekmektedir. WhatsApp platformu Yahoo!’nun eski çalışanları olan Jan Koum ve Brian Acton tarafından icat edilmiştir. Ocak 2009’dan sonra kendisini gösterip hızlı bir şekilde büyüme kaydeden önemli bir platform olmuştur

WhatsApp’ın Web sürümünü Windows, iPad, Android tablet, Mac gibi cihazlar üzerinden kolayca kullanabiliyorsunuz. WhatsApp Web’in en büyük kolaylığı akıllı telefona gerek olmadan ve uygulamaya gerek olmaksızın kullanılabilmesidir. Yine de WhatsApp Web kullanmaya başlamak için Android veya iPhone telefonunuzun bilgisayarınızın yakınında olması ve internete bağlı durumda kalması gerekmektedir.

WhastApp Web Nasıl Kullanılır?

İlk olarak whatsapp.com/download adresine girmeniz gerekmektedir. Ardından ekranda görünmekte olan QR kodunu taratmalısınız. Eğer Android telefonunuz var ise WhatsApp’ı açınız ve sağ üst kısımda bulunmakta olan üç nokta simgesine dokunup sonrasında da WhatsApp Web’e dokununuz. iPhone telefonunuz varsa da WhatsApp’ı açıp Ayarlar’a, oradan da WhatsApp Web’e dokunmanız gerekmektedir. Sonrasında bilgisayar ekranınızda yer almakta olan QR kodunu tarayınız. Sonrasında WhatsApp Web artık bilgisayar sisteminizde aktif hale gelecek olup böylece kişileriniz ile sohbet etmeye başlayabilir ve yeni sohbet simgesine tıklayıp yeni sohbetler de başlatabilirsiniz.

WhatsApp Web programının çalışabilmesi için WhatsApp hesabınızın etkin olduğu telefonunuzun aktif bir internet bağlantısına sahip olması gerekmektedir.

WhatsApp Web her ne kadar tarayıcı üzerinden kullanılabilsede telefon kapalıyken çalışamamaktadır çünkü senkronize edilmesi gereken cep telefonunun internet ile bağlantısı bulunmuyorsa çalışmayacaktır. Çalışabilmesi için WhatsApp hesabının aktif olduğu telefonun açık durumda olması ve aynı zamanda internet bağlantısının bulunması gerekmektedir.

WhatsApp Web Platformunda Profil Düzenlemesi

WhatsApp Web’i bilgisayar tarayıcısında açtıktan sonra veya masaüstü uygulamasını açtıktan sonra en üst kısımdaki profil simgenizin üzerine tıklayınız ve profil fotoğrafınızı bilgisayar üzerinden değiştirebilmek için Fotoğraf Yükle veyahut Fotoğraf Çek komutlarına tıklayınız.

İsminizde değişiklik uygulamak istiyorsanız profil resminizin altında yer alan isminizin yanında yer alan kalem simgesine tıklayınız. Durum değişikliği yapabilmek için de Hakkımda yazan bölümü kullanabilir, düzenlemek için kalem butonunun üzerine tıklayabilirsiniz.

WhatsApp Web Sesli veya Görüntülü Görüşme Yapma

Eğer sesli veya görüntülü arama yapmak istiyorsanız WhatsApp Web masaüstü uygulaması aracılığıyla yapabilirsiniz. Bunun için sohbete girdiğiniz zaman sağ üst kısımda kamera ve telefon simgesi çıkacak olup onlara bastığınızda bilgisayarınız aracılığıyla sesli ve görüntülü bir şekilde arama yapmanız mümkün olacaktır.

WhatsApp Web bağlantı hatasının giderilmesi

Bağlantı hatasını giderebilmek için ilk olarak telefon bağlantınızda bir problem olup olmadığını test edebilirsiniz. Telefonunuzun her daim aktif bir internet bağlantısına sahip olduğundan emin olmanız gerekiyor. Telefonunuzda veya bilgisayarınızda kararlı bir bağlantı bulunmuyor ise bağlantıda kopma sorunları ile karşılaşabilirsiniz.

WhatsApp Web üzerinde tüm medyaları aynı anda indirme özelliği bulunmamakta olup, indirme yapmak için medya dosyalarına tıklamanız ve ayrı ayrı indirme yapmanız gerekmektedir. WhatsApp Web’de otomatik bir şekilde indirme özelliği de bulunmamaktadır. Bu cihazının depolama alanında boşuna medya dosyası ile alan işgal edilmesini istemeyen kişiler için bir avantaj olarak nitelendirilebilir.

Cevap bırakın