Çin Neden WhatsApp Kısıtlamasına Gitti?

Anlık mesajlaşma uygulamaları içerisinde en popüler uygulamalardan biri olan WhatsApp, 1 milyarın üzerinde çıkmaya başlayan kullanıcı sayılarıyla beraber kendisini kanıtlamış bir uygulama olarak öne çıkıyor. Son günlerin popüler anlık mesajlaşma uygulamasının, birkaç aydır güncelleme haberleriyle gündeme geldiğini de biliyoruz.

Anında mesaj, mesajı geri çağırma, yeni dosya formatı destekleri derken çok daha kullanışlı bir uygulama haline gelen WhatsApp, bugün itibariyle ise bambaşka bir konuyla gündeme gelmeye başladı. Bu kez mesajlaşma devinin bir sınırlamayla karşı karşıya kaldığı gündemde. Çin genelinde yaşanan sınırlama sorunu neticesinde uygulamanın bambaşka bir konuya gündeme geldiğini gördük.

WhatsApp Neden Kısıtlandı?

Çin genelinde yapılan kısıtlamanın içeriğinden bahsedelim. Yeni kısıtlama sonrasında kullanıcıların artık Çin’de video ve fotoğraf göndermeleri mümkün olmayacak. Fotoğraf ve video gönderiminin yanı sıra genel dosya gönderimlerine de kısıtlama getiren uygulamanın bundan sonra sadece mesajlaşma odaklı kullanılmasına izin verilmiş olacak.

Çin genelinde kullanıcılar için alınan karar sonrasında, kullanıcıların farklı yollarla uygulamayı kullanmalarını engellemek içinde internet sınırlamasına da gidileceği belirtiliyor. Aslında baktığımız zaman bu durum Çin için ilk defa yaşanan bir durum değil. Daha önce ülkenin Instagram içinde aynı sınırlandırmaları sunduğunu ve bir süre sonra tamamen Instagram’ı yasakladığını biliyoruz. Aynı şekilde Facebook üzerinde de sınırlamalara giden ülkenin, şimdi de Çin genelinde böyle bir karara imza atması adeta şok etkisi yarattı. Peki, WhatsApp neden kısıtlama aldı?

 WhatsApp

Bunun için açıklanan ana neden Çin’in belirlediği kurallara uyulmaması. WhatsApp üzerinde uygulanan fotoğraf ve video gönderiminin istenen sistemlere uymadığı bu nedenle de sınırlamaya gidildiği belirtiliyor. Tabi bu zamana kadar uygulamanın sıkıntısız kullanımı devam ederken birden böyle bir karar alınması da başka bir kafa karıştıran nokta olarak dikkat çekiyor.

Mevcut sınırlama hakkında WhatsApp tarafından doğrudan yapılmış bir açıklama yok. Ayrıca ilerleyen dönemlerde ülke genelinde uygulamanın tamamen engellenmesi durumunun da tartışıldığını ekleyelim. WhatsApp için böyle bir kararın alınmasının ise çok ciddi sonuçları olabilir. Öyle ki Çin’de ki kullanıcılarını kaybetmesi uygulamanın epey bir kullanıcı kaybetmesi anlamına geliyor.

Cevap bırakın