WhatsApp Business Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yeni yazımızda WhatsApp Business hakkında bilinmesi gereken unsurlara dair bilgilere yer veriyoruz. İşte WhatsApp Business hakkında ayrıntılar…

Günümüzde en çok kullanılan mesajlaşma uygulamalarından biri konumunda olan WhatsApp’ın en fazla kullanılan işletme uygulamalarından biri WhatsApp Business olup, 2009 yılında çıkan sohbet uygulamasının 2018 yılında işletmelere özel olarak sunulan sürümüdür.

WhatsApp Business, küçük işletmeler için tasarlanan bir yapıda olup 2018 yılında ücretsiz olarak sunulmuştu. Bireysel kullanıcıların kullanmakta olduğu WhatsApp yazılımından pek farkı olmayan fakat özellikleri ile öne çıkmakta olan yazılım, küçük işletmelerin yaygın olarak kullandığı uygulamalar arasında yer almaktadır.

İşletmelerin dijitalleşebilmesi hususunda yardımcı olabilecek WhatsApp Business, müşteri ile işletme iletişimini daha iyi bir seviyeye getirebilmek adına faydalı bir uygulamadır. Standart WhatsApp’a nazaran en büyük farkı sabit telefon numaraları üzerinde hesap oluşturulabilmesi olup, bu özellik kurumsallaşmada öne çıkar ve insanlara daha kolay ulaşmayı sağlar.

WhatsApp Business sayesinde müşterilere otomatik mesajlar gönderilebilir. Örneğin mesai saatleri dışında mesaj geldi ise otomatik olarak mesai saati dışında olduğunuz yönünde mesajlar göndermenize imkan tanır. Business uygulamasının en önemli özelliklerinden birisi de sabit hat numarası ile kayıt olunması olup, bir işletmeye ait sabit hat numarası ile uygulamaya kayıt olmaya imkan tanınır.

WhatsApp Business’in öne çıkan özellikleri :

Doğrulanmış hesap seçeneğinin sunulması, kurumsal hesap seçeneğinin sunulması, müşteriye otomatik cevap gönderme, SSS eklenebilmesi ve istatistikler, şirket iletişim bilgileri olması, katalog oluşturma imkanı v.b. WhatsApp Business uygulamasının öne çıkan özellikleridir. 

WhatsApp Business uygulamasında bulunan istatistik özelliği, okunan, alınan, gönderilen gibi istatistikleri ortaya çıkarır ve bir işletme için oldukça yararlıdır. İstatistik özelliği, iletişim trafiğinin ne düzeyde olduğunu tanımlamaya yardımcı olmaktadır. Günümüzde pek çok ülke ve şehirde olduğu gibi dolandırıcılar her yerde bulunmaktadır ve WhatsApp Business uygulamasının getirdiği işletme hesap doğrulama özelliği, dolandırıcılığın bir nebze önüne geçmektedir. Örneğin bu uygulama ile görüşmekte olduğunuz işletmenin sahte mi yoksa gerçek mi olduğunu anlamanıza imkan tanınmaktadır.

WhatsApp Business uygulaması, eğlence, medya, seyahat, sağlık hizmetleri, emlak, devlet hizmetleri v.b. sektörlerde kullanılabilen bir uygulamadır. Ancak standart bir WhatsApp kullanıcısının Business kullanmasını gerektiren bir durumun olmadığını da belirtmek gerekiyor.

Cevap bırakın