Yüz Tanıma Özellikli Akıllı Gözlükler Artık Pekin’de De Aktif!

Yüz tanıma özellikli güneş gözlükleri giderek daha yaygın bir hale geliyor. Çin polisi bu gözlükler sayesinde suçluları yakalıyor ve bunun sonucunda gözlüklerin daha da yaygınlaştırılmasına karar verildi.

Çin, Şubat ayında yüz tanıma özellikli akıllı güneş gözlüklerini resmen kullanmaya başlamıştı. Bu gözlükler sadece polislere özel olarak verilmişti ve kısa sürede de meyvesi alınmıştı. Polisler bu gözlükler sayesinde 7 şüpheliyi yakaladı ve sahte kimlikle dolaşan 26 Çinliyi gözaltına aldı.

Bu gelişmelerin ardından Çin hükümeti, yüz tanıma özellikli akıllı güneş gözlüklerinin daha fazla bölgede kullanılmasına karar verdi ve alınan bu kararla birlikte artık Pekin’de de aynı teknoloji kullanılmaya başlanacak. Çin’de daha da yaygın bir hale getirilecek olan akıllı gözlükler, üst üste alınan başarılı sonuçlar sonrasında kısa sürede pek çok ülkeye daha yayılabilir. Hatta zamanla Türkiye’ye de gelecektir.

Gözlükler ile plakalar da kontrol edilebiliyor

Bir polis yüz tanıma özellikle akıllı güneş gözlüğü ile plakaları bile analiz edebiliyor. Bunun için plakalara gözlük ile beraber bakması yeterli. Özellikle geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen bir kongrede gazetecilerin içeri alınmamasını sağlayan güneş gözlükleri, aynı zamanda otomobillerin faaliyetlerini de incelemeyi başardı.

Çin’de vatandaşların internet kullanımı kontrol altında tutuluyor ve yeni iddialara göre Çin hükümeti, siber güvenlik adı altında internet kısıtlamalarını da bu gözlükler sayesinde arttıracak ve internet kullanımını daha çok kontrol altına alacak. Fakat bunu bu gözlükler ile nasıl başaracağı konusunda şu an için bir tespit bulunmuyor. Bakalım ilerleyen süreçte bu gözlüklerin daha hangi yeteneklerini göreceğiz?