Çin’de Teknolojiyi Kullanmak Artık Sosyal Kredi Puanıyla Mümkün Olabiliyor

Dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin, ilginç bir yeni sistemi daha kullanıma sundu. Uzun zamandır konuşulan sosyal kredi sistemi, Çin’de teknolojik ürünlerde kullanılmaya başladı.

Ulaşım, teknolojinin en çok fayda sağladığı alanlardan biri ve görünen o ki Çin’de ulaşım teknolojisi artık kısıtlanıyor. Yürürlüğe konulan yeni kararlarla birlikte Çinlilerin uçak ve tren gibi ulaşım teknolojilerini kullanması yasaklanacak. Sosyal kredi puanı düşük olan bir Çin vatandaşı, puanı yetmedikçe uçak ve trenlere bir daha binemeyecek.

Bu ilginç düzenleme ile birlikte Çin, ufak tefek suçları da önlemeye çalışıyor. Örneğin uçak içerisinde sigara içmektan başlayan sahte bilet kullanmaya kadar varan geniş bir ceza sebebi mevcut. Terörle ilgili hatalı bilgi veren, yolculuklar esnasında problem çıkaran, sigara içilmemesi gereken yerde sigara içen, tarihi geçmiş veya sahte biletle giriş yapmaya çalışan kişilerin sosyal kredi puanı düşürülecek ve ulaşım teknolojilerini kullanması yasaklanacak.

Çin’deki bu sistem yeni tartışmaları da beraberinde getirdi. İnsanların bir kısmı bunun çok kötü bir karar olduğunu söylerken bir kısmı da isabetli bir karar olduğunu savunuyor. Örneğin Türkiye’de sigara içilmemesi gereken bir yerde sigara içildiğinde para cezası söz konusu oluyor. Fakat bu para cezası zengin vatandaşları caydırmaya yetmiyor çünkü zaten parası olduğu için ücreti ödemeyi sorun etmiyor. Fakat para cezası dışında bir ceza aldığında aynı hareketi tekrarlamayacaktır.

Bu açıdan düşünüldüğünde Çin’deki bu yeni yaptırımlar yararlı gibi gözüküyor fakat işin bir de öteki yüzü var. Çin, 2020 yılından itibaren sosyal kredi sistemini sadece ulaşım alanında değil çok daha farklı alanlarda kullanacak. Yani kısıtlamaların miktarı artacak. Sistem tuttuğu taktirde pek çok ülkede daha yaygınlaşabilir. İleride sosyal kredi sistemi hususunda neler olacağını bekleyip göreceğiz.