Kantar Worldpanel Çin Pazarının En Büyük Telefon Şirketlerini Açıkladı

Kantar Worldpanel tarafından Çin akıllı telefon pazarının son durumunu lanse eden rapor yayımlandı. Raporda önemli değişiklikler vurgulandı. Samsung, sürpriz bir şekilde %2’yi zar zor geçmiş.

1 milyar aktif telefon kullanıcısı bulunan Çin, bu yönüyle tüm dünyadaki en önemli telefon pazarıdır. Bu yüzden teknoloji şirketleri genellikle Çin pazarını oldukça önemser. Fakat bazı devler şaşırtıcı bir şekilde pazarda bir hayli gerilediler. Bu durum Kantar Worldpanel tarafından yayımlanan rapor ile ortaya çıktı.

Raporda Çin pazarına hakim olan en önemli beş akıllı telefon şirketi ifade edildi. Bu şirketler sırasıyla Huawei, Xiaomi, Apple, Vivo ve Oppo şeklinde. İşin şaşırtıcı yanı ise Samsung bu listede olmadığı gibi sadece %2.2’lik bir paya sahip. Yani eskisine göre oldukça gerilemiş.

Kantar Wordpanel’in yayımladığı rapor Ekim ayının sonuna kadarki süreci kapsıyor. Yani Kasım ve şu an içinde bulunduğumuz Aralık ayları geçerli değil. Yılın başından Ekim ayının sonuna kadarki pazar durumu dikkate alınarak hazırlanan rapora göre Çin pazarına hakim olan beş akıllı telefon markası yani Huawei, Xiaomi, Apple, Vivo ve Oppo, pazarın %91’ini oluşturuyorlar. Kalan %9’luk kısım da diğer akıllı telefon şirketleri arasında paylaştırılıyor. Genel paydanın %2.2’lik payı ise Samsung’a ait. Böylece geriye %6.8’lik bir pay kalıyor. Bu pay yüzlerce marka arasında bölüşülüyor.

Çin pazarı şu an öneminden dolayı epey dikkat çekiyor. Huawei, Xiaomi gibi değerler yükselirken Samsung gibi bir devin düşüş yaşaması ise dikkat çekiyor. Bu durum kullanıcıların artık belirli alışkanlıklarından cayıp fiyat performans ürünlerine daha çok yöneldiklerini gösteriyor.

 

Cevap bırakın