İşte Türkiye’de Akıllı Telefon Kullanan Kişi Sayısı

Türkiye’de kaç kişi akıllı telefon kullanıyor? Bu sorunun cevabı yeni verilerle belli oldu.


Ajan Press global çapta çalışan bir medya takip platformudur. 2019 yıl sonu verilerinden elde ettiği bilgileri uzun süredir derliyor ve en sonunda dünyadaki ve ülkemizdeki akıllı telefon kullanım oranı ile ilgili paylaşımlarda bulundu. Söz konusu paylaşımlar Türkiye’deki aktif akıllı telefon kullanıcısını gözler önüne serdi.

Yapılan açıklamalara göre Türkiye’de akıllı telefon kullanıcı sayısı 45 milyonu buldu. Türkiye böylece akıllı telefon kullanan kişi sayısı bakımından İspanya , İtlaya gibi Avrupanın gelişmiş ülkelerini geçti. Türkiye’de nüfusun yarından fazlasının akıllı telefonu bulunuyor. Bunda genç nüfusun çok yoğun olmasının da büyük bir payının olduğunu belirtmek gerekiyor.


Dünyanın en fazla akıllı telefon kullanan ülkesi ise Çin oldu. Çin’de 851 milyon akıllı telefon kullanıcısının olduğu açıklandı. Çin’i 346 milyon telefon kullanıcısı ile Hindistan ve 260 milyon telefon kullanıcısı ile ABD takip etti.

En fazla telefon kullanıcısan sahip olan ilk 5 ülke şu şekilde:

  • Çin – 851 milyon
  • Hindistan – 346 milyon
  • ABD – 260 milyon
  • Brezilya – 97 milyon
  • Rusya – 95 milyon

Akıllı telefon kullanım oranları pek çok gelişmiş ülkede hala nüfusun yarısından fazlasını geçmedi. Bu da dikkat çekici bir husus olup gelişmiş Avrupa ülkelerinde bunun nedeninin yaşlı nüfusun daha fazla olmasından kaynaklandığı belirtiliyor.

Cevap bırakın