Telefon Bataryasının Şişmesinin Temel Sebepleri

Yeni içeriğimizde sizlere telefon bataryasının şişmesinin temel sebeplerini anlatıyoruz. Bu konuda güzel bir araştırma yaptık ve başlıca sebepleri madde halinde sunduk.

Sağlıksız Şarj

Batarya şişmesinin temel sebeplerindendir. Kalitesiz şarj aleti kullanımı, USB ile şarj etmek, kalitesiz batarya kullanımı gibi etkenler sağlıksız şarja örnek olarak gösterilebilir. Düzensiz elektrik sonucu veya telefon bataryasının ihtiyaç duyduğundan fazla yada az elektrik vermesi sonucu batarya şişmeleri meydana gelebilmektedir.

Telefon Şarj Halindeyken Bataryayı Yormak

Bu en çok karşılaşılan problemlerdendir. Pek çok kişi telefonu şarjdayken kullanır fakat bu bataryaya aslında zarar verir. Bu zarar şarj halindeyken bataryayı ne kadar yorduğunuz ile doğru orantılıdır. Mesela oyun gibi veya yüksek çözünürlüklü film gibi bataryanın hızla düşmesine neden olacak eylemler bataryanın şişmesine de neden olabilecektir. Çünkü bataryayı şarj ederken bir yandan da şarjını harcarsınız. Bu durum batarya sağlığı açısından olumsuz bir husustur.

Şişmiş Bataryalara Dikkat!

Eğer bataryanızda ciddi bir şişme var ise daha fazla kullanmayıp yenisi ile değiştirmenizi öneririz. Zira fazla şişen bataryalar patlamaya daha eğilimlidir.

Akıllı telefonların bataryalarının şişmesinin aslında daha da fazla sebepleri var fakat biz bu yazımızda en etkili olanları anlatmayı uygun bulduk. Yeni makalelerimizde görüşmek üzere…

Cevap bırakın