Apple Akıllı Telefon Kategorisinde Rakiplerinin Önünde İlerliyor

Son yıllara damgasını vuran teknoloji şirketlerinden biri olan Apple ile ilgili yapılan yeni bir analiz, şirketin başarılarını bir kez daha ortaya koyuyor. Mobil işlemciler konusunda yapılan karşılaştırmalar Apple’ın tam da istediği gibi sonuçlanıyor.

Günümüzde birbirinden iyi pek çok teknoloji şirketi var fakat bunlardan sadece bazıları zirvede yer almayı başarabilecek nitelikte. Apple da kendi yazılımına ve donanımlarına sahip olması sebebiyle yıllardır hep zirvelerde olan bir marka. Özellikle yazılım kategorisinde çok başarılı işler çıkaran Apple, son zamanlarda sunduğu işlemci performanslarıyla da epey dikkat çekti.

Yapılan araştırmalara göre Apple’ın A10 işlemcisini doğru düzgün yakalayabilen yeni nesil bir rakip bulunmuyor. Bunun somut örneği geçtiğimiz günlerde yapılan yeni bir karşılaştırma ile ortaya çıktı. ARM tarafından henüz daha yeni tanıtılan Cortex A-76 işlemci birimi, Apple’ın bir jenerasyon geriden gelen Apple A10 işlemcisini zar zor yakalıyor.  Oysa A-76 çok başarılı bir işlemci ve performansıyla Exynos 9810 ve Snapdragon 845 donanımlarını geride bırakıyor. Bununla birlikte Eylül ayında yeni bir Apple mobil işlemcisiyle daha karşılaşacağız. İşte bu durum Apple’ın mobil işlemci performansı konusunda rakiplerine göre yaklaşık iki yıl daha ileride olduğunu gösteriyor.

Apple ile rakipleri arasındaki rekabetin önümüzdeki süreçte nasıl şekilleneceği merakla bekleniyor.