iPhone Deprem Uyarı Sistemini Aktif Etme Rehberi

Yazımızda iPhone deprem uyarı sistemini aktif etmeyle ilgili olarak bilinmesi gerekenlere yer vermekte, deprem uyarı sistemine değinmekteyiz.

Son zamanlarda Türkiye’de meydana gelen depremlerin sayısında kuşkusuz ki artış görülüyor ve büyük Güneydoğu Depremi’nin üzerinden tam bir yıl geçti. Deprem ülkemiz için yıkıcı bir gerçek ve bunu kabul edip gerekli önlemleri almak son derece elzem.

Neredeyse hiçbir zaman yanımızdan ayırmadığımız akıllı telefonlar, depremlerde birkaç saniye öncesinden de olsa haber verebiliyor. Bu bağlamda iPhone deprem uyarı sisteminin oldukça işe yarayabildiğini belirtmek gerekiyor.

Hali hazırda Android işletim sistemli akıllı telefonlarda Google tarafından sunulmakta olan deprem uyarı sistemiyle kullanıcılar uyarılırken, iPhone sahipleri için ise uyarılar devlet kurumları veyahut operatörler aracılığıyla gerçekleştirilmektedir.

iPhone deprem uyarı sistemini aktif etme adımları:

İlk olarak akıllı telefonunuzun Ayarlar uygulamasını çalıştırınız. Ardından Bildirim bölümüne bulup giriniz. Sonrasında sayfanın en alt kısmında bulunan Hayati Uyarı Bildirimi seçeneğini kapalıdan açık hale getiriniz. Böylece iPhone deprem uyarı sistemini aktif hale getirmiş olursunuz.

Bu arada Android cihazlarda yer alan deprem uyarı sisteminin cihazın ivmeölçer donanımı dinlenerek deprem algılama yeteneğine sahip olduğunu, iPhone için benzer bir işleyişin olmadığını yani daha geç bildirim alma veya hiç bildirim alamama gibi durumların söz konusu olabildiğini belirtmemiz gerekiyor.

Cevap bırakın