Telefon Kameralarında Megapiksel Sandığınız Kadar Önemli Değil

Yeni içeriğimizde sizlere meşhur bir yanılgı hakkında uyarıda bulunacağız. Akıllı telefon kameralarındaki megapiksel değeri aslında bakılması gereken birinci özellik değil! Buyrun sebeplerini hemen inceleyelim.

”Akıllı telefon kameralarının özellikleri” dendiğinde ilk olarak akla megapiksel gelir. Hatta teknolojiyle çok arası olmayan, araştırmayan birinin aklına sadece megapiksel gelir. Oysa akıllı telefon kameralarında megapiksel sanıldığı kadar önemli değildir. Telefon kameralarında üstüne basarak söylenen megapiksel esasen bir pazarlama stratejisi olup, onun kadar hatta ondan çok daha önemli pek çok kamera niteliği vardır.

Bu kamera niteliklerinin başında lens gelmekle birlikte pek çok unsur daha bulunmaktadır. Kameranın çekim tekniği, HDR, geniş açı gibi çeşitli özellikleri sunup sunamaması ve diyafram oranları son derece önemlidir. Telefonunuzun kamerası odaklamayı iyi yapabiliyor mu?  Net görüntü verebiliyor mu? Bu iki soru oldukça önemli. Megapiksel düşük olsa dahi telefon net görüntü verebilir. Veya megapiksel yüksek olup da kötü görüntü verebilir. Yani megapiksel sizi aldatmasın.

Yukarıda gördüğünüz örnekler kamera diyaframı hakkındadır. Sağ alttaki f/16 ifadesi ve altındaki örnek kamera verilmiştir. Kamera diyaframı azaldıkça daha iyidir. Yani bu durumda f/1.4 en iyisi, F/16 en kötüsüdür. Şu an piyasada bulunan üst segment akıllı telefonlarda genellikle f/1.7, f/7.9, f/2 gibi değerler görürüz.

Örneğin Samsung Galaxy J7 Pro’nun diyafram değeri f/1.7, Samsung Galaxy J7 Prime’ın diyafram değeri ise f/1.9’dur. Samsung Galaxy J7 Pro ile Prime arasında ışık farkının bulunduğu ortamlarda çekim yaptığınızda farkı bariz bir şekilde görürsünüz. Öte yandan J7 Prime telefonu titreşim esnasında daha net çekimler yapar. Yani ikisinin birbirine karşı iyi olduğu noktalar vardır.

Megapiksele aldanarak telefon almanın yanlış olduğunu gösterecek bir örneğim daha var:

Samsung Galaxy J7’nin ön kamerası da 5 MP, uzun zaman önce çıkan giriş segment telefon HTC 626G’nin ön kamerası da 5 MP’dir. Oysa ikisi arasında çok büyük farklar vardır.

Sonuç itibariyle sadece megapiksel oranına göre telefon almak hataya düşmenize neden olur. Pazarlama stratejisi tuzağına düşmemeniz için bu hususta dikkatli olmanızı öneririm.

Cevap bırakın