Bir Telefonun Suya Dayanıklı Hale Gelmesini Sağlayan Etkenler

Son zamanlarda üretilen neredeyse tüm telefonların suya dayanıklılığının olduğunu biliyoruz. Peki bir telefonun suya dayanıklı hale gelmesini sağlayan etkenler nelerdir? Yeni yazımızda detaylarıyla değiniyoruz.


Akıllı telefonların dayanıklılık seviyesi gün geçtikçe daha çok artmakta olup piyasaya sürülen son akıllı telefonlar genellikle suya karşı dayanıklılık sertifikasına sahip oluyor. Mevcut teknolojiler akıllı telefonunuz ile yüzebilmenize dahi olanak sağlayacak dereceye geldi. Peki akıllı telefonlar nasıl suya karşı bu kadar dayanıklı bir hale gelebilmekte?


Akıllı telefonun hemen hemen her kısmında pek çok boşluk yer almakta olup bu boşluklar içerisine konnektör, hoparlör, mikrofon delikleri, kulaklık girişi örnek gösterilebilmektedir. Bu durumda akıllı telefonun su içinde kalması beklenir ancak bunu engelleyen teknolojiler vardır.

Üreticiler akıllı telefonun çerçevesi ile ekran arasında sıkı bir bağ oluşturup hava geçmesini engelleyecek özel mühürler kullanır. Bunun için de lastik benzeri yapışkan maddelerden yardım almaktalar. Bu madde konnektörün ve kulaklık girişinin anakarta bağlandığı kısımda da da kullanılıyor. Yine de bu maddeyi düğme, bağlantı noktaları gibi kısımlarda kullanabilmek mümkün olmuyor. Bu hususta da lastik contalar devreye gitmekte olup suya dayanıklı telefonlarda şarj bağlantı noktası, düğmeler gibi bölümler lastik contalar ile korunuyor.

Tasarlanan düğmeler için farklı koruma tercihlerinde de bulunabilen üreticiler, ittiği fiziksel parçayı içerisinde elektik kontaklarından tamamen ayıran silikon kauçuk kılıfı gibi materyallere de yer verebiliyor. Öte yandan hoparlör, mikrofon gibi bölümlerin çalışabilmesi için bir miktar hava akımına ihtiyaç duyduğu bilinmektedir. Bu durumda da tüm hava delikleri kapatılamamaktadır. Dolayısıyla hoparlörler ve mikrofonların önünde oldukça ince bir ağ bulunur ve bu ağ suyun doğal eğilimini yüzey gerilimi yolu ile yönlendirir. Yine de bu tekniğin suyu tamamen dışarıda tutmaya yaramadığı bilinmektedir yani aslına bakarsanız her telefon bir miktar su geçirgendir ancak bu tamamen suya ne kadar süre ve ne kadar basın altında maruz kaldıkları ile ilgilidir. Su geçirmezlik sertifikasına sahip olan ürünlerin bu özelliklerini 1 saat , 1 metre derinlik gibi kurallar dahilinde koruyabiliyor olması da bu yüzdendir.


Cevap bırakın