Windows 10 Bilgisayarı Zaman Ayarlı Olarak Kapatma Yöntemi

Hazırladığımız yeni içeriğimizde sizler için Windows 10 bilgisayarı nasıl zaman ayarlı olarak kapatabileceğiniz ile ilgili olarak bilgiler veriyoruz. İşte konuya ilişkin tüm detaylar…

Bilgisayarınızı kullanmadığınız zamanlarda kapatarak tasarruf sağlayabilirsiniz. Özellikle bilgisayarın başından sıklıkla ayrılıyorsanız veya gece uyumadan önce dosya indirmesi yapıp öyle uyuyorsanız bilgisayarınızın belli bir süre sonra kendi kendine kapanmasını sağlayabilirsiniz.

Özellikle günlük yaşantısı sırasında sıklıkla bilgisayar kullanan biri bilgisayarı kapatmak yerine uyku moduna alarak çözüm sağlayabilir. Zaman ayarlı kapatma otomatik olarak uygulanabilmekte olup bunu uygulayabilmek için uygulamanız gereken birkaç basit adım bulunmaktadır.

İlk olarak bilgisayarınızdan Ctrl + S tuşlarını kullanın ve ara kutucuğuna “görev zamanlayıcı” yazıp uygulamayı başatın. Ardından sağ kısımda yer alan Eylemler menüsünden Görev Oluştur seçeneğine tıkayınız ve Adı yazan bölüme Otomatik Kapatma yazın. Alt kısımda bulunan “Kullanıcı Oturum Açmışsa da Açmamışsa da Çalıştır” kutucuğunu işaretleyip ardından alt kısımda bulunan Yapılandır kutucuğuna tıklayarak Windows 10 seçeneğini seçiniz ve üstte yer alan menüden Tetikleyiciler menüsüne geçiş yapınız. Ardından Yeni seçeneğine basıp  Zamanlama kutucuğunun aktif olduğundan emin olun.

Ayarlar bölümünde bulunan Günlük seçeneğini seçip bilgisayarın kapanmasını istediğiniz bir saati belirleyip Tamam butonuna tıklayın.  Üst kısımda bulunan Eylemler menüsüne geçiş yapıp Yeni seçeneğine basın ve oradan Program Başlat kutucuğunu aktif hale getirin. Program / Komut Dosyası kutucuğuna ” shutdown ” yazıp Bağımsız Değişkenler Ekle Kutucuğuna /S yazarak Tamam butonuna tıklayınız.

Üst kısımda yer alan menüden Koşullar menüsüne geçiş yapınız ve oradan Başta Bilgisayar Şu Süreyle Boşta Olduğunda Görevi Başlat kutucuğunu işaretleyip açılan alanda üstteki kutucuğu 30 dakika, alttaki kutucuğu da 1 saat veya kendisine göre ayarlayıp ardından Bilgisayarın Kullanılmaya Başlamasıyla Durdur seçeneğini işaretleyiniz.

Böylece bilgisayarınızı belirlediğiniz saatlerde otomatik olarak kapanacak bir şekilde ayarlamış olursunuz.

Cevap bırakın