Windows App Studio için Şok Karar

Geliştiricilere en çok önem veren firmalardan biri olarak gösterilen Microsoft, birçok geliştirici için özel programlar sunuyor. Doğrudan yazılım devi tarafından sunulan birçok geliştirici programı olduğunu biliyoruz. Bu uygulamalardan birisi de Windows App Studio uygulaması. Web tabanlı bir geliştirici servisi olan Windows App Studio en çok kullanılan servislerden de biri olarak biliniyor. Bunun nedeni uygulamanın kolay yapısı. Kod bilginiz bulunmasa bile, hazır şablonlar sayesinde rahat bir kullanım sunan servisin binlerce kullanıcısı olsa da şimdilerde alınan yeni kararla beraber kapatılıyor.

Windows App Studio Servisi Kapatılıyor

Doğrudan Microsoft tarafından verilen bilgilere göre bundan sonraki aşamada servis tamamen kapatılacak. Önce nedeni ele alıp ardından nasıl bir kapatma aşaması uygulanacağına geçelim. Windows App Studio servisi web tabanlı olarak çalışan bir servis. Microsoft bunun yerine Visual Studio kullanımına yönelinmesini istiyor. Zaten bunun için Microsoft, Studio uygulamasına Template Studio eklentisini eklemiş durumda. Hemen hemen aynı işlemi göre ve yine çok kolay uygulama geliştirme yapmanızı sağlayan eklentinin bir nevi servisin yerini alacağı belirtiliyor. Peki kapatma süreci nasıl işleyecek.

Windows App Studio

Windows App Studio servisine ilk olarak yeni kullanıcıların alımını engelleyecek. Yani üyelik sistemi sunulmayacak. Sadece mevcut kullanıcıların servise girebileceği belirtiliyor. Üye olan kullanıcıların ise yavaş yavaş servisi kullanamayacakları belirtiliyor. İlk olarak dinamik koleksiyonların oluşturulması engellenecek. İlk aşama için sadece dinamik koleksiyonların kullanılması engellenecek. İlk aşama için sadece böyle bir adım atılacak. Fakat bu süreç hızlı işleyecek ve hemen sonrasında editör kullanımı da engellenecek.

Bu şekilde servis kullanımının tamamen kapatılacağı belirtiliyor. Servisin kullanımının tamamen kapanmasının ise 1 Aralık 2017 tarihine kadar süreceği belirtiliyor. Servisin tamamen kapatılmasının ardından kullanıcılar dediğimiz gibi Visual Studio üzerinden eklenti kullanımına yönelmek zorunda kalacak. Şimdiden konu hakkında çalışmalar başlamış durumda. Bundan sonraki aşamada geliştiriciler için daha ne gibi adımlar atılacağı da merak konusu. Şimdilik mevcut servislerde güncelleme yapıldığını görüyoruz. Fakat kısa süre sonra yeni servislerinde kullanıma girebileceği belirtiliyor.

Cevap bırakın