Windows Bilgisayarın Kaç Bit Olduğunu Öğrenme Yöntemi

Hazırladığımız yeni içeriğimizde Windows işletim sistemi yüklü bir bilgisayarın kaç bit olduğunu nasıl öğrenebileceğiniz konusuna detaylı olarak değinmekteyiz. İşte ayrıntılar…

Günümüzde en yaygın olarak kullanılan PC işletim sistemi Windows olup, Windows işletim sistemi 32 bit ve 64 bit varyasyonlara sahiptir.  Bu varyasyonlar özellikle oyunlarla uyumluluk anlamında önemli olup bir PC kullanıcısının bilgisayarının ve işletim sisteminin 32 Bit mi yoksa 64 Bit mi olduğunu bilmesi gerekir. Peki bunu nasıl öğrenebiliriz?

Bilgisayarın kaç bit olduğunu öğrenme yöntemi :

İlk olarak Windows bilgisayarımızda Dosya Gezgini bölümünü açıyoruz. Dosya Gezgini’ni açabilmek için klavyenizden Windows + E tuş kombinasyonunu kullanabilmeniz mümkündür.   Dosya Gezgini aracını açtıktan sonra Bu Bilgisayar bölümüne gelip üzerine sağ tıklayın ve ardından Özellikler seçeneğine tıklayın. Açılan bölümden Sistem Türü satırını bulun. İşte Sistem Türü satırında sisteminizin kaç bit olduğu yazacaktır. Eğer bilgisayarınızda işlemci 32 bit ise bu kısımda 32 bit işletim sistemi veya x32 tabanlı işlemci yazacak. Eğer 64 bit işlemciye sahipseniz o halde bilgisayarınızda da 64 bit işletim sistemi ve yanında x64 tabanlı işlemci yazacaktır. Bazı işletim sistemleri 32 bit, bazıları ise 64 bit olabildiğinden bu kısımda işlemcinin 64 tabanlı ancak işletim sisteminin 32 Bit olduğuna yönelik de yazı görebilirsiniz.

Böylece artık Windows bilgisayarınızda işlemci ve işletim sisteminin bit değerini öğrenmeyi biliyorsunuz. Konuyla ilgili olarak hemen aşağıdaki bölüme yorum bırakabilirsiniz!

Cevap bırakın