Windows Parola Sıfırlama Yöntemi

Yeni yazımızda Windows işletim sistemli bilgisayarlarda nasıl parola sıfırlanabileceği konusuna değinmekteyiz. İşte tüm detaylar…

PC kategorisinde en fazla kullanılan işletim sistemi olan Windows’ta parola değişikliğinde bulunabilmek için uygulamanız gereken bazı adımlar vardır.

Eğer Windows üzerinde oturum açtıysanız ve parolanızı sıfırlamak istiyorsanız o halde Başlangıç butonuna tıklayıp Denetim Masası’na girin. Denetim Masası içerisinden Kullanıcı Hesapları bölümüne tıklayın ve ardından Kullanıcı Hesapları ile Kullanıcı Hesapları Yöneti seçin. Yönetici izni verip devam edin. Yönetici parolası istenirse şifreyi yazıp onay verip devam edin.

Şimdi de Kullanıcılar sekmesi içerisinden Bu Bilgisayardaki Kullanıcılar bölümünden kullanıcı hesap adını seçin ve Parolayı Sıfırla seçeneğini belirleyip yeni bir parola girin. Yeni parolayı onaylayın. Böylece işlem tamam.

Eğer Oturum Açmadıysanız Şunu Uygulayın :

Yukarıda bahsettiğimiz yöntem oturum açılmış bir Windows bilgisayarda geçerli olup eğer henüz işletim sisteminizde oturum açmadıysanız o halde klavye kısayolu kullanarak parolanızı değiştireceksiniz. Bunun için Windows giriş ekranına geldiğiniz zaman Ctrl + Alt + Delete klavye tuş kombinasyonlarına basın. Ctrl + Alt tuşlarına aynı anda basılı tutup ardından Delete tuşuna bir kez bastığınız zaman şifre değiştirme ekranının gelmesi gerekiyor. Şifre değiştirme ekranı açıldığında ilk olarak eski parolanızı, sonrasında da yeni parolanızı girip onaylayın. Bu kadar.

Cevap bırakın