WordPress Yüksek CPU Sorununa Karşı Yapılması Gerekenler

Hazırladığımız yeni makalemizde WordPress scriptini kullanan ve yüksek CPU sorunuyla karşılaşan kullanıcılar için önerilerde bulunacağız. 

Gerek ücretsiz gerekse kullanışlı olmasından dolayı dünya genelinde oldukça popüler olan WordPress scripti kullanan internet sitelerinde yüksek CPU sorunları gözlemlendiği zaman doğal olarak sağlayıcıyla iletişime geçilir. Ancak sorun sunucu ile ilgili olmayabilir. Çünkü WordPress eklentileriniz, temalarınız da çoğu zaman sorunda etkin rol oynuyor olabilir.

İnternet sitenizde bulunan temaları, eklentileri gözden geçirin. Yüksek CPU sorunu en fazla 503 hatasıyla kendisini gösterir. Kısa süreli bu hatalar özellikle WordPress sitenizde yeni bir yanı paylaşırken veyahut yazıyı düzenlerken sıklıkla karşınıza çıkabilir. Sorunu çözebilmek için ise ilk olarak neyden kaynaklandığını öğrenmeniz gerekir. Site eklentileri, temaları gözden geçirmenizi söylememizin nedeni de bu. Çünkü özellikle şaşırtıcı şekilde cache eklentileri ve temalar bu soruna sıklıkla neden olabilir. Örneğin cache eklentisini devre dışı bırakıp, temanızı değiştirip tekrar deneyin.

Öte yandan WordPress sitenizde işlemci harcamasını minimal seviyede tutabilmek için şu işlemleri kullanabilirsiniz: 

Eklentileriniz güncel değilse son sürüme güncellemelisiniz. Aynı zamanda kullanmadığınız eklentileri kaldırmalısınız. Çünkü WordPress internet sitelerinde en fazla kaynağı eklentiler tüketmektedir. Yalnızca güvenilir, güncel kalmayı başaran eklentileri sitenizde tutunuz. Ne kadar fazla eklenti o kadar fazla sunucu yüklemesi anlamına gelir.

Veritabanı tablolarınızı PhpMyAdmin aracılığıyla belli aralıklarla optimize ederek site performansınızın artmasına yardımcı olun. Tablolar optimize edilmediği zaman işlemci kullanımı artacak ve sunucunun aşırı yüklenmesine neden olacaklardır.

Eğer güncel olmayan bir WordPress sürümüne sahipseniz en kısa sürede güncelleyin. Bu gerek güvenlik gerekse optimizasyon bakımından isabetli bir eylem olacaktır.

Sitenizin index.php dosyasını inceleyin. Ana sayfanızda bulunan içeriklerin CPU üzerinde yoğun bir yük oluşturabileceğini unutmayın. Gönderi sayısını düzenleyin ve yüksel çözünürlüklü resim adetini azaltın. İnternet sitenizdeki resimlerin boyutlarını optimize ederek sitenizi rahatlatın.

W3 Total Cache ve benzeri önbellek eklentilerinden yararlanarak da CPU kullanım oranını büyük oranda düşürebilirsiniz. Ancak bu tarz önbellek uygulamalarının tek başına yeterli gelmeyeceğini unutmayın. Yukarıda bahsettiğimiz adımları mutlaka uygulayın.